Başlangıç işletme sermayesi ve yatırım kredisi taleplerinin değerlendirilmesi: İmalat sanayinde bir uygulama
Evaluation of initial working capital and investment loan demands: An application in the manufacturing industry
- Tez No: 692343
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT AYPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Firmalar sürekli kendilerini iyileştirme ve geliştirme, teknolojiye uyum sağlama, yeni ürünler geliştirerek rekabet avantajı sağlama vb. sebeplerle yatırım yapmaktadır. Bahsi geçen sebeplerden dolayı etkin bir yatırım kararı verilmesi işletmeler için önem arz etmektedir. Yatırımın finansmanında öz kaynaklar, faaliyetlerden yaratılan fonlar, banka kredileri ve ilave sermaye eklenmesi kaynak olabilmektedir. Yatırımın finansmanında işletmeler iç kaynakların yerine banka kredisi kullanmayı tercih ettiklerinde finans kuruluşları sürece dahil olmaktadır. Bankaların yatırım kredisi taleplerini değerlendirirken ilk kriteri kredi geri ödemelerinde sorun yaşanmamasıdır. Konu ile ilgili imalat sanayinde faaliyet gösterecek olan bir firmanın yatırım kredisi talebi değerlendirmesi yapılmış ve borç ödeme gücü yöntemiyle kredi geri ödemelerinde sorun yaşamayacağı ortaya konmuştur. Projeksiyona konu dönemde öngörülemeyen durumların oluşması borç ödeme güçlerinde sapmalara neden olmaktadır. Örneğin; işletmelerin ileride gerçekleştireceği bir yatırım olması, bunu öz kaynakları veya kredi kullanımı ile yapma kararı, işletme sermayesi ihtiyacı için rotatif kredi kullanımlarının sürekli olması, işletmelerin makineleri için yıllar itibarıyla idame yatırımların muhtemel olması vb. durumlar gösterilebilir. Bu sebeple projeksiyon yapılan dönemde bu durumların varlığı muhtemelse mutlaka nakit akışlarına yansıtılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Companies invest for reasons such as constantly improving and developing themselves, adapting to technology, gaining competitive advantage by developing new products. Due to the aforementioned reasons, it is important for businesses to make an effective investment decision. In the financing of the investment can be sources equities, funds generated from activities, bank loans and additional capital increase. When businesses prefer to use bank loans instead of internal resources in financing the investment, financial institutions are involved in the process. The first criterion when evaluating the investment loan requests of banks is that there is no problem in loan repayments. The investment loan request of a company that will operate in the relevant manufacturing industry has been evaluated and it has been revealed that it will not have any problems in loan repayments with the debt solvency method. The occurrence of unforeseen situations during the projected period causes deviations in the solvency of debt. For example; it is an investment to be made by the enterprises in the future, the use of equity or credit in financing this investment, the continuous use of rotary loans for working capital needs, the possibility of maintenance investments for the machines of the enterprises by years, etc. situations can be shown. For this reason, if these situations are likely to exist in the projected period, these events should definitely be reflected in the cash flows.