2000'li yıllarda Almanya'nın Türkiye-AB ilişkilerine yaklaşımı ve Kapanma Teorisi bağlamında aktörlerin statü arayışı
Germany's approach to Turkey-EU relations in the 2000s and status seeking of actors in the context of Closure Theory
  1. Tez No: 692357
  2. Yazar: KÜBRA NUR EYÜBOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HELİN SARI ERTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez, 2000'li yıllarda Almanya'nın Türkiye-AB ilişkilerine bakışını analiz etmekte; ancak bunu yaparken Türkiye ve Almanya'nın konu ile ilgili olarak uyguladıkları stratejileri ve statü arayışlarını, Tristen Naylor'un“Uluslararası Sosyal Kapanma”teorisini (International Social Closure Theory) kullanarak irdelemektedir. Türkçe literatürde Almanya'nın Türkiye'nin AB sürecine etkisi konusunda pek çok çalışma bulunmasına rağmen, bu çalışmaların hiçbiri statü arayışlarını çok boyutlu bir çerçevede değerlendiren Uluslararası Sosyal Kapanma teorisi özelinde yapılmamıştır. Tezin literatüre bu açıdan katkı yapması amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda, ilk olarak aktörlerin tarihi serüvenleri aktarılarak ilişkilerin ardındaki dinamiklere ışık tutulacaktır. Sonrasında, Kapanma Teorisi'nin, dışlama ve dahil etme stratejileri bağlamında Türkiye'nin AB üyeliğine yönelik sorunları ve motivasyonları analiz edilecektir. Ardından, birleştirme stratejileri bağlamında ilişkilere alternatif bir yaklaşım olan Merkel Almanya'sının“imtiyazlı ortaklık”teklifi incelenecektir. Devamında, mevcut durumda yaşanan gelişmeler detaylandırılacak ve çıkmaza giren Türkiye-AB ilişkilerine yönelik önemli bir arabuluculuk misyonu üstlenen Merkel'in 2020 AB dönem başkanlığını devralmasıyla seyrettiği ılımlı Türkiye politikaları değerlendirilecektir. Bu sayede amaçlanan, Türkiye'nin AB macerasında en önemli destek noktalarından biri olan Almanya'nın gelecekte takınabileceği tutumlara ve Türkiye-AB ilişkilerinin hangi düzlemde devam edebileceğine dair çıkarımlarda bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes Germany's approach to Turkey-EU relations in the 2000s, while examining the strategies implemented by Turkey and Germany during their status seeking process by using Tristen Naylor's“International Social Closure Theory”. Although there exist several studies on Germany's approach to Turkey's EU process, this thesis aims to contribute a different perspective to the existing literature, since the subject has not yet been examined in Turkish literature in terms of the International Social Closure Theory, which evaluates status seeking in a multidimensional framework. To this end, historical adventures of the actors will first be explained in order to shed light on the dynamics governing these relations. Afterwards, the issues and motivations that impact Turkey's EU membership will be analyzed in the context of exclusion and inclusion strategies of Closure Theory. Then, Merkel's“privileged partnership”proposal, which is an alternative approach to Turkey-EU relations, will be examined in the context of incorporation strategies. Subsequently, recent developments with regards to the status quo will be outlined and the moderate Turkey policy adopted by Merkel, who embarked on a crucial mission to mediate deadlocked Turkey-EU relations after assuming the 2020 EU term presidency, will be evaluated. Thus, this study aims to make inferences about the future attitudes of Germany, which is one of the most important backers of Turkey's EU adventure, and the level at which Turkey-EU relations can proceed in the future.