Feminist yeni toplumsal hareketlerin medyada temsili: Las Tesis ve Süslü Kadınlar Bisiklet Turu örneği
The representation of feminist new social movements in the media: Las Tesis and Süslü kadınlar Bisiklet Turu
  1. Tez No: 692362
  2. Yazar: ESRA DALÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERNA ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
Yeni toplumsal hareketlerin medyadaki temsiline odaklanan bu çalışma ''Las Tesis'' ve ''Süslü Kadınlar Bisiklet Turu'' eylemlerinin ana akım ve alternatif medyadaki temsil biçimlerinin ortaya koyulmasını amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda çalışmanın kuramsal bölümünde; sosyolojik bir kavram olan toplumsal hareketler, yeni toplumsal hareketler ve feminizm ile toplumsal hareketlerin medyada temsili konuları kavramsal olarak incelenmiştir. Çalışmanın uygulama bölümünde ise son dönemde feminist yeni toplumsal hareketlere örnek teşkil eden ''Las Tesis'' ve ''Süslü Kadınlar Bisiklet Turu'' eylemleri ile ilgili haber portallarında yayınlanmış içerikler haber analizi yöntemleri ile çözümlenmiştir. Bu çalışmanın örneklemini Cumhuriyet, Hürriyet, Yeni Şafak, Sözcü ve Sabah gazeteleri ile Bianet.org haber sitesinin internet portalları oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında, Las Tesis eylemleri için 2019-2021 yılları ve Süslü Kadınlar Bisiklet Turu'nun 2013-2020 yılları arasında yayınlan haberleri içerik ve söylem analizi ile incelenmiştir. Bu haber portallarından Las Tesis eylemi ile ilgili 81 habere ve Süslü Kadınlar Bisiklet Turu haberlerine ilişkin olarak da 127 habere ulaşılmış ve toplamda 208 haber nicel verilere ulaşmak adına içerik çözümlemesi ile incelenmiştir. Nitel verilere ulaşmak için 12 haber Teun A. Van Dijk'ın eleştirel söylem analizi yöntemi ile derinlikli olarak çözümlenmiştir. Çalışmada ayrıca, her iki eylemin sosyal ağ platformu olan facebook sayfalarının içerik ve biçimsel özellikleri analiz edilmiştir. Çalışmanın içerik ve söylem analizi çözümlemesinde ana akım medyanın kadın odaklı toplumsal hareketleri haberleştirme konusunda taraflı davrandığı sonucuna ulaşılmıştır. Siyasi ve politik söylemleri içeren Las Tesis hareketi, ana akım gazetelerde sayıca az yayınlanmış ve aktörler şiddet içerikli söylemlerle birlikte aktarılmıştır; alternatif medyada ise Las Tesis hareketine hem sayıca fazla yer verilmiş hem de aktörlerin çeşitliliği ön plana çıkarılmıştır. Politik söyleme dayanmayan Süslü Kadınlar Bisiklet Turu hareketi ise magazinsel unsurlarla ön plana çıkarılarak tüm haber metinlerinde olumlu nitelikte aktarılmıştır. Her iki hareketin facebook sayfasının içerik ve biçimsel analizleri çözümlemesinde ise bu eyleme ilişkin yapılan gönderilerin sosyal paylaşım platformlar aracılığıyla kitlelere ulaşmasında ve yayılmasında etkin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to show the representation styles of“Las Tesis”and ''Süslü Kadınlar Bisiklet Turu'' (Fancy Women Cycling Tour) actions in the mainstream and alternative media. Within this objective, the theoretical part of the study conceptually examines sociological concepts such as, social societal movements, new societal movements, and feminism and social societal movements. As for the execution of the study, news analysis methods were used to analyze the published content in news portals about the“Las Tesis”and ''Süslü Kadınlar Bisiklet Turu,'' which are recent examples of the new feminist societal movements. Samples for this study are collected from newspapers like, Hürriyet, Cumhuriyet, Yeni Şafak, Sözcü and Sabah as well as the internet portals within Bianet.org. For the sake of this study, the content and discourse of the newspapers regarding“Süslü Kadınlar Bisiklet Turu”were analyzed between the years of 2019-2021. Similarly, these factors were scanned for“Las Tesis”from 2013 to 2020. From these news portals, 81 news articles about the“Las Tesis”action and 127 news articles about the Süslü Kadınlar Bisiklet Turu were published. A total of 208 news articles were analyzed through content analysis to access quantitative data. In order to access qualitative data, 12 news articles were analyzed in detalied using Teun A. Van Dijk's critical discourse analysis method. The study also analyzes the content and formulation within Facebook pages, the social networking platform of both movements. Through the content and discourse analysis of this study, it was concluded that mainstream media was biased in communicating women-oriented social movements. The Las Tesis movement, including its politics and political discourse, has been published in a limited number of mainstream newspapers with violent media coverage of activist; however, the alternative media emphasized the diversity of activists and the large number of participants to the Las Tesis movement. The Süslü Kadınlar Bisiklet Turu movement, which is not based on political discourse, is highlighted with magazine elements and portrayed positively in all news articles. In studying the content and formal analyses of the Facebook pages, both movements were found to be effective in reaching the masses and disseminating the posts about this action through social networking platforms.