Covid-19 sürecinde doğu ve güneydoğu anadolu bölgesinde fiziksel aktivite yapamayan 18-30 yaş arasındaki gençlerin diğital oyun bağımlılığına yönelimi
The tendency of young people between the ages of 18 and 30 WHO cannot do physical activity in the eastern and southeastern anatolia region towards digital game addiction during the covid-19 process
  1. Tez No: 692365
  2. Yazar: SEYİTHAN ÇAKI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL SARĞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Dünya genelinde yaygın bir pandemi oluşturan COVID-19 salgını yaşamı ciddi anlamda tehdit etmeye devam etmektedir. Bu sebeple hastalığın çıkış sürecinden bugüne ve bundan sonraki süreçte düzenli spor yapan insanların yaşamlarına nasıl etki ettiği ve nasıl edeceğiyle ilgili araştırma yapılmıştır. Araştırmaya Covid-19'dan önce spor salonlarında spor yapan kişiler normal hayatlarında düzenli spor yapan beden eğitimi ve spor öğretmenliğine hazırlanan öğrenciler beden eğitimi ve spor öğretmenliği okuyan öğrenciler ve profesyonel ya da amatör spor branşlarıyla uğraşan kişiler katılmıştır. Araştırmaya 235 erkek, 270 kadın toplam 505 kişi katılmıştır. Yapacağımız bu çalışmada Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yaşayan 18-30 yaş arasındaki bireylerin COVİD-19 sosyal izolasyon döneminde fiziksel aktiviteye katılım düzeyinin tespit edilmesi ve dijital oyun bağımlılığına yönelimlerinin incelenmesi araştırılmaktadır. Bireyler, halk sağlığı kısıtlamaları sırasında demografik bilgiler, sporcuların yeni tip koronavirüse yakalanma kaygısı ölçeği ve dijital oyun oynama tutumu bölümlerinden meydana gelen çevrimiçi anket ve sosyal medya duyurusu aracılığıyla çalışmaya dâhil edilmişlerdir. Bireyler arasında inaktif bireyler, minimal aktif ile aktif bireyler belirlenmiştir. Ölçme aracı olarak, Kişisel bilgi formu, Sporcuların Yeni Tip Koronavirüse (Covid-19) Yakalanma Kaygısı Ölçeği (SYTKYKÖ) ve Dijital Oyun Oynama Tutumu Ölçeği (DOOTÖ) uygulanmıştır. Yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, gelir düzeyi, evinizin bulunduğu bölgede spor yapacak alan var mı, günlük dijital oyun oynama süreniz ne kadardır gibi sorular bağımsız değişken olarak kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 24.0 paket programı aracılığıyla araştırma amaçları doğrultusunda analiz edilmiştir. Verilere ilk olarak normallik testi yapılmıştır. Verilerin normalliği Kolmogrov-Smirnov ve Shapiro-Wilk katsayıları, Histogram dağılımı ile Q-Q plot tablo sonuçlarına göre incelenmiştir. Analiz sonuçlarına göre verilerin normal dağılım göstermediği kanaatine varılmıştır. Sosyo-demografik verilerin değerlendirilmesinde frekans analizi kullanılmıştır. İkili grupların karşılaştırılması için Mann Whityney-U testi, üç ve üzeri grupların değerlendirilmesinde Kruskal Wallis analizi kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre sporcuların dijital oyuna yönelik bağımlılık durumlarının orta düzeyde olduğu, covid-19 kaygı seviyelerinin de orta düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte sporcuların covid-19 kaygılarının dijital oyun bağımlılıkları üzerinde %2'lik bir oranda etki oluşturduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 epidemic, which constitutes a widespread pandemic worldwide, continues to seriously threaten life. For this reason, research has been conducted on how the disease affects and how it affects the lives of people who do sports regularly from the beginning to the present and in the next period. People who did sports in gyms before Covid-19, students who regularly do sports in their normal lives, students who are preparing for physical education and sports teaching, students studying physical education and sports teaching, and people who are engaged in professional or amateur sports branches participated in the research. A total of 505 people, 235 men and 270 women, participated in the study. In this study, we will investigate the determination of the level of participation in physical activity in the period of social isolation of individuals between the ages of 18-30 living in the Eastern and Southeastern Anatolian Region and examining their tendency to digital game addiction. Individuals were included in the study through an online survey and social media announcement, consisting of demographic information, athletes' anxiety scale of catching new type of coronavirus, and attitude to digital gaming during public health restrictions. Among individuals, inactive individuals, minimally active and active individuals were determined. As a measurement tool, Personal Information Form, Athletes' Anxiety of Conceiving New Type Coronavirus (Covid-19) Scale (SYTKYKÖ) and Digital Game Playing Attitude Scale (DOOTÖ) were applied. Questions such as age, gender, marital status, education level, income level, is there an area to do sports in the region of your home, how long is your daily digital game playing time were used as independent variables. The data obtained were analyzed through the SPSS 24.0 package program for research purposes. The data were first tested for normality. The normality of the data was examined according to Kolmogrov-Smirnov and Shapiro-Wilk coefficients, Histogram distribution and Q-Q plot table results. According to the results of the analysis, it was concluded that the data did not show a normal distribution. Frequency analysis was used in the evaluation of socio-demographic data. Mann Whityney-U test was used to compare paired groups, and Kruskal Wallis analysis was used to evaluate groups of three or more. According to the results of the analysis, it was determined that the addiction status of the athletes towards the digital game was at a moderate level, and the covid-19 anxiety levels were at a moderate level. However, it was concluded that the covid-19 anxiety of the athletes had a 2% effect on their digital game addictions.