Bisiklet branşındaki sporcuların COVİD-19''a yakalanma kaygılarının incelenmesi
Investigation of anxieties of athletes in cycling branch to attack COVİD-19'
- Tez No: 712595
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL SAVUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Covid-19 küresel salgınının ortaya çıkışı spor salonlarının, parkların ve okulların kapatılması gibi aktif sosyal etkileşimleri kısıtlayan, çocuklar ve ergenler arasında artan hareketsiz yaşantıyı da beraberinde getirmiştir. Bu araştırmada bisiklet branşındaki sporcuların Covid-19'a yakalanma kaygılarının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırmanın evreni, 2021-2022 sezonunda Türkiye Bisiklet Federasyonunda lisanslı İç Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu bölgesinde aktif olan yaklaşık 1000 sporcu oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi olarak 172 kadın (%29,6) ve 410 erkek (%70,4) olmak üzere toplam 582 sporcuya ulaşılmıştır. Sporcuların sosyo-demografik özellikleri ve yaşam tarzı alışkanlıkları anket formu ile saptanmıştır. Kaygı düzeyleri“Sporcular için Yeni tip Koronavirüse (Covid-19) Yakalanma Kaygısı Ölçeği”ile belirlenmiştir. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 22 paket programı kullanılarak, tanımlayıcı istatistiksel metotlarla (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma) analiz edilmiştir. Araştırmada bisiklet sporcularının spor yaşı değişkenine göre analizler incelendiğinde, 1-2 yıl arasında spor yılına sahip sporcular ile 8 yıl üzeri spor yılına sahip sporcular arasında anlamlı farklıklar görülmüştür. Ayrıca 3-5 yıl spor yılına sahip sporcular ile 5-7 yıl ve 8 yıl üzeri spor yılına sahip sporcular arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The emergence of the Covid-19 global epidemic has brought with it increased sedentary life among children and adolescents, which limits active social interactions such as the closure of gyms, parks and schools. In this study, it was aimed to investigation of the anxieties of the athletes in the cycling branch to attack Covid-19. The universe of this research consists of approximately 1000 athletes licensed in the Turkish Cycling Federation, active in the Central Anatolia, Southeastern Anatolia and Eastern Anatolia regions, in the 2021-2022 season. A total of 582 athletes, 172 women (29.6%) and 410 men (70.4%), were reached as the sample of the study. The socio-demographic characteristics and lifestyle habits of the athletes were determined by a questionnaire. Anxiety levels were determined with the“New Type of Coronavirus (Covid-19) Anxiety Scale for Athletes”. The data obtained from the research were analyzed with descriptive statistical methods (number, percentage, mean, standard deviation) using the SPSS 22 package program. When the analyzes were analyzed according to the sports age variable of the cyclists in the study, significant differences were observed between the athletes with sports years between 1-2 years and those with sports years over 8 years. In addition, statistically significant differences were found between the athletes with a sports year of 3-5 years and those with a sports year of 5-7 years and more than 8 years.