Subkutan heparin uygulamasında farklı lokalizasyon ve uygulamaların hematom oluşumuna etkisi ile hematomun giderilmesinde buz uygulaması etkinliğinin incelenmesi
- Tez No: 69244
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİÇEK FADILOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Hematoloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Hematology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
145 öncesi ve sonrası toplam alan ölçüm ortalamaları arasındaki fark anlamlı (Ts=7.5, p0.05). Kol ve karın bölgesine standart ve modifiye teknik ile subkutan heparin enjeksiyonu uygulama öncesi ve sonrası aktive pıhtılaşma zamanı (ACT) ölçüm 4WvW\W^ sonuçlarının; modifiye teknik, standart teknik (buz), modifiye teknik (buz) grubunda farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı (Tm=1.40, SD=13, p>0.05, Ts(buz)=0.71, SD=13, p>0.05, Tm(buz)=1.06, SD=13, p>0.05) JT^ :3t20jp)Qö^etüm teknikler birarada (genel) değerlendirildiğinde subkutan heparin enjeksiyonu öncesi ve sonrası aktive pıhtılaşma zamanı (ACT) ölçüm sonuçları arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptanmıştır.(Tgenel=2.81 p0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study is planned to aim the effect of different localization and application on formation of hematoma and the effect of ice application for the relief of hematoma while application of subcutaneous hepann. Research has been made between 9-August-1996 and 21 -July-1 997 dates in Ege University Research And Application Hospital's Cardiology Department Intensive care unit. The research included sixty patients who are staying at Cardiology intensive care unit of Ege University Hospital and who are applied 7500 units of subcutaneous heparin injection every twelve hours.Among these sixty patients, thirty of them are applied subcutaneous hepann injection with the standart technique and the other thirty with the modified tecnique. After the first patient group of 30 patients divided in to two among itself, subcu taneous heparin injeksion has been applied three times on the abdomen and upper lateral arm of each fifteen patients with both standart and modified technique.The color change and hematom measurement has been done and recorded 72 hours after the first injection, 60 hours afterthe second injection and 48 hours after the third injection. After the second patient group of thirty patients has been divided in to two among it self, after subcutaneus heparin injection has been applied three times on the abdomen and upper lateral arm of each fifteen patients with both standard and modified technique ice massage has been applied on these regions to releive the hematom and color change formation. Percentage, student t-test, two way ANOVA have been used on the evaluation of the research being appropriate for its aim and in case when the difference is important Newnian-Keute analysis has been used to determine the group which re-147 suits the difference between the groups. When the measurement of total area of hematom and color change formation after heparin injection on arm and abdomen region with the standard and modified technique is compared with the number of injections, it has been determined that the difference between the groups is not important. The difference between the standart and modified technique has been found out as significant by statistics with the color change formation and hematom total area points of the patients who have been applied subcutaneous heparin injection on the abdomen region (F = 4.801, SD = 3, p0.05,T 0.05, Tm (ice) = 1.06, SD = 13, p>0.05), the difference between the activated clotting time measurements results before and after the sub cutaneous heparin injection is significant by statistics when and all techniquer (in general) have been considered all together (ringenera, = 2.81,p