Periton diyalizinde düşük molekül ağırlıklı heparinlerin farmakokinetiği
The Pharmacokinetics of low molecular weight heparins in peritonal dialysis
  1. Tez No: 69298
  2. Yazar: CEM MERMUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER ÇAMSARI, DR. AYKUT SİFİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
1. ÖZET TÜRKÇE ÖZET: Sürekli Ayaktan Periton Diyalizi'nde (SAPD) intraperitoneal hemostaz bozukluğu, periton membranında fonksiyonel ve anatomik düzensizliklere yol açarak tedavide başarısızlıklar oluşturur. Düşük Moleküler Ağırlıklı Heparinler'in (DMAH), antikoagulan ve profibrinolitik etkilerinin yanısıra hasar gören anatomik bariyerlere olumlu etkileride vardır. SAPD'de DMAH uygulaması peritoneal protein kaybını azaltır. DMAH'lerin eliminasyonlarının böbrekler aracılığıyla olmaktadır. Standart heparinden farklı farmakokinetik özellikleri olan DMAH'nin intraperitoneal uygulamada farmakokinetiği bilinmemektedir. Çalışmamızda, SAPD hastalarında subkutan (SK) ve intraperitoneal (İP) DMAH uygulamasının ilk doz farmakokinetik özelliklerini araştırmayı amaçladık. Aynı hastalara aynı dozda SK ve İP DMAH verilerek plazmada antifaktör Xa aktivitesi ve aktive parsiyel tromboplastin zamanı (aPTT) ölçüldü. Subkutan uygulamada antifaktör Xa aktivitesi varken, intraperitoneal uygulamada kanda antifaktör Xa aktivitesi saptanmadı. DMAH'ler, standart heparinler gibi peritondan emilemiyor olabilir. İP uygulamada; kanda antifaktör Xa aktivitesi saptanamazken aPTT değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı uzama saptanması, DMAH'lerin periton içinde fibrin oluşumunu etkiiemesiyle ilişkili sistemik etki sonucu olabilir. TÜRKÇE ANAHTAR KELİMELER: 1. SAPD 2. Fibrin 3. Heparin 4. Anti- Faktör Xa 5. Periton
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ÖZET: Long term continuous ambulatory peritoneal dialysis (CAPD) treatment frequently induces progressive structural changes in the peritoneal membrane, leading to dialysis failure. Intraperitoneal coagulation and fibrinolysis causes anatomical and functional derangement in peritoneal membrane. Besides profibrinolytic and antiprotrombinase activity, low moleculer weight heparins (LMWH) favorably remodel anatomical barriers exposed to injury. Intraperitoneal administiration of LMWH reduces peritoneal protein loss in CAPD. Elimination of LMWH is primarily achived by renal filtration. There is little known about the pharmacokinetics of LMWH in CAPD patients. The aim of this study is to search the pharmacokinetics of intraperitoneally and subcutaneously administered LMWH in CAPD patients after a single dose administiration. Compared to subcutaneous administration, any plasma antifactor Xa activity couldn't be dedected in intraperitoneal route. Like unfractionated heparins, LMWH can't be absorbed. But in intraperitoneal administiration, statistically significant aPTT increases was observed. This may be related to the effect of LMWH on peritoneal fibrinogenesis which may cause alteration in intrinsic pathway. Medical Subject Headings Terms: 1. CAPD 2. Fibrin 3. Heparin 4. Antifactor Xa 5. Periton