Terörizmle mücadelede lider kadro odaklı yaklaşım: Türkiye'nin PKK terör örgütü ile mücadelesi (2015-2020)
Leadership-oriented approach in counter-terrorism: Turkey's counterterrorism strategy against the PKK terrorist organization between 2015-2020
  1. Tez No: 692448
  2. Yazar: ELİF MERVE DUMANKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALDUN YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışma, terörizmle mücadelede dekapitasyon olarak tanımlanmış ve Türkçeye bu çalışma kapsamında“tırpanlama”olarak uyarlanmış lider kadro operasyonlarını destekleyici nitelik arz etmesi için geliştirilen Organizasyonel Tırpanlama kavramını incelemektedir. Karizmatik ve kült kişiliğe sahip terör örgütü liderlerinin etkisiz hale getirilmesini ihtiva eden dekapitasyon/tırpanlama kavramı, alt ve orta düzey terör örgütü liderlerinin hedef alınmasının ayrıca incelenmesi gerektiğini öne süren Organizasyonel Tırpanlama kavramı ile tamamlanmaya çalışılmıştır. Organizasyonel Tırpanlama'nın uygulandığı bir örnek olarak Türkiye Cumhuriyeti'nin PKK terör örgütü ile 2015 yılı ve sonrasındaki mücadelesinin bir sütunu ele alınmıştır. Bu bağlamda Organizasyonel Tırpanlama'nın uygulanışının analiz edilmesi için İçişleri Bakanlığı koordinatörlüğünde yürürlüğe konan Terör Arananlar platformu ve burada örgüt liderlerine ilişkin sunulan bilgiler incelenmiştir. PKK terör örgütü başta olmak üzere, terör örgütü liderlerinin değişen önem düzeyine göre tasnif edildiği bu platforma başvurularak bir veri seti oluşturulmuştur. Derlenen veri seti sonucunda elde edilen bulgular ışığında, etkisiz hale getirilen PKK terör örgütü mensuplarının sayıca ağırlığının alt ve orta düzey örgüt liderlerinde olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, en tepede bulunan örgüt liderinin yanında alt ve orta düzey örgüt liderlerinin de hedef alındığı Organizasyonel Tırpanlama'nın uygulanışı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the concept of Organizational Decapitation, which has been developed to support leadership operations defined as decapitation in counter-terrorism literature. Decapitation refers to a strategy aiming to neutralize the top leaders of terrorist organizations possesing a charismatic and cult personality. In line with that strategy, Organizational Decapitation sheds light on a new approach that recommends to target the lower and medium level terrorist leaders with a new, proper and holistic strategy. In order to display the implementation of Organizational Decapitation, Turkey's current counter-terrorism strategy against PKK terrorism has been chosen as the case study of this dissertation. The dataset used in this study is extracted from the platform entitled“Terrorist Wanted List”, which has been launched in 2015 under the coordination of Turkish Ministry of Interior. Depending on the information in the Terrorist Wanted List platform, a dataset on Wanted and Neutralized PKK Terrorists Lists has been generated. Findings from the dataset has shown that the majority of neutralized PKK terrorists were lower and middle level terrorist leaders. As a result, the implementation of the Organizational and the initial results of these operations against PKK terrorist organization has been revealed.