İbn Atıyye'nin el-Muharrerü'l-Vecîz adlı tefsirinde ehl-i kitaba bakışı
Ibn Atiyye's view to ahl-al kitap in the commentary of al-Muhareru'l Vecîz
- Tez No: 692449
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSKENDER ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Allah, tarihin çeşitli dönemlerinde insanoğlu arasından ahlaklı ve vicdanlı kimseleri peygamber seçerek Ademoğlu'nu karanlıktan aydınlığa çıkarmak istemiştir. Bu doğrultuda peygamberlere kendi katından bilgiler vermiştir. Peygamberler tarafından vaz edilen bu bilgiler zaman içinde insanlar tarafından bir kısmı değiştirilerek nesilden nesile aktarılmıştır. Bu miras son elçi Hz. Muhammed döneminde bazı gruplar tarafından muhafaza edilmekteydi. Kur'an-ı Kerim, Hz. Peygamber'in yaşadığı dönem öncesi kutsal bilgilere vakıf olan grupların olduğunu bize haber vermektedir. Bu bilgileri öğrenmiş kimselere de Ehl-i kitap olarak bildirmektedir. Biz, bu tezi Endülüslü müfessir İbn Atıyye'nin Ehl-i kitap ayetlerine verdiği yorumları esas alarak hazırladık. Birinci bölümde İbn Atıyye'nin hayatını, tefsirini ve istifade ettiği kaynakları ele aldık. İkinci bölümde ise Ehl-i kitap kavramıyla kimlerin ifade edildiğini ortaya koymaya çalıştık. Daha sonra Ehl-i kitap kavramının içerisine giren grupların ortak ve farklı yönlerini müstakil başlıklar altında inceleyerek Ehl-i kitap hakkında inen ayetleri, İbn Atıyye'nin tefsirini esas alarak değerlendirdik.
Özet (Çeviri)
Allah wanted to bring humanity from darkness to light by choosing moral and conscientious people as prophets at various periods of history. As a result of this, he gave information to the prophets from himself. This knowledge, which was preached by the prophets, was transferred from generation to generation by people, some of which were changed over time. This legancy was preserved by some groups during the reign of the last mesenger Muhammad. The Qur'an informs us that there were groups who had knowledge of the sacred knowledge before the time of Muhammad. He informs those who have learned this information as Ahl-al kitap. We have prepared this thesis based on the interpretations given by the Andalusian commentator Ibn Atıyye to the Ahl-al kitap verses. In the first part, we discussed Ibn Atıyye's life, his commentary and the sources he used. In the second part we tried to reveal who is expressed with the concept of Ahl-al kitap. We examined the common and different aspects of the groups that fallunder the concept of Ahl-al kitap under separate headings and evaluated the verses about the Ahl-al kitap based on Ibn Atıyye's commentary.