Net sıfır enerjili binalar için mevcut konut cephelerinde iyileştirme yöntemlerinin uygulanabilirliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the applicability of refurbishment methods on existing housing facades for net zero energy buildings
  1. Tez No: 692454
  2. Yazar: ÖZGE ŞENEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEHER GÜZELÇOBAN MAYUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Binalar, dünyadaki enerji tüketiminin ve CO2 salımının %40'ından sorumludur. Sürdürülebilir bir gelecek sağlamak amacıyla Dünya Yeşil Bina Konseyi, 2050 yılına kadar tüm binaların net sıfır karbonlu olmasını hedeflemektedir. Ayrıca, Avrupa Birliği'nde mevcut ve yeni yapılacak binalarda enerji verimliliğini amaçlayan Binalarda Enerji Performansı Direktifi yürürlüğe girmiştir. Bu direktifle, çok az enerji gerektiren ve yıllık tükettiği kadar yenilenebilir enerji üreten binalar üretmek hedeflenmektedir. Net sıfır enerjili binalara yönelik Türkiye'de de güncel çeşitli çalışmalar yürütülmektedir. Ancak, çoğunlukla pilot uygulamalar yapılmaktadır. Net sıfır enerjili binaların üretiminde yoğun enerji tüketimi nedeniyle çoğunlukla konut ve konut iyileştirmeleri ön plandadır. Enerji talebinin düşürülmesi için konut cephelerinde yapılacak iyileştirmeler önemlidir. Bu nedenle çalışmada, konut cephelerinde uygulanan iyileştirme yöntemlerinin araştırılması hedeflenmiştir. Ayrıca, Türkiye'deki mevcut konut cephelerinin net sıfır enerjili binalar için iyileştirilmesinin sorgulanması amaçlanmıştır. Elde edilen iyileştirme yöntemlerinin, Türkiye'deki mevcut konut cephelerinde yapılabilecek iyileştirmelere yol gösterici olabileceği düşünülmektedir. Bu kapsamda çalışmada, öncelikle literatür taraması yapılarak net sıfır enerjili bina kavramı, dünyadaki ve Türkiye'deki enerji politikaları araştırılmıştır. Sonrasında, net sıfır enerjili binalar için uygulanan mevcut konut cephe iyileştirme yöntemleri aktarılmıştır. Bu bilgiler doğrultusunda; dünyadan ve Türkiye'den iyileştirme örnekleri incelenerek çeşitli başlıklar altında analiz edilmiştir. Yapılan analizlerin dünya ve Türkiye'deki durumlarının karşılaştırılmasıyla; Türkiye'de net sıfır enerjili binalar için mevcut konut cephelerinde iyileştirme yöntemlerinin uygulanabilirliği değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, Türkiye'deki mevcut konutların cepheleri gerekli ölçütler göz önünde bulundurularak iyileştirilirse, konutların net sıfır enerjili bina seviyesine ulaşabildiği görülmüştür. Bu anlamda, iklimle uyumlu yöntemlerin kullanılması, yasal mevzuatın detaylı değerlendirilmesi ve konuyla ilgili teşviklerin artırılması, yapılan uygulamaların artırılmasında önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Buildings are responsible for 40% of energy consumption and CO2 emissions. The World Green Building Council aims for all buildings to be net-zero carbon until 2050 for a sustainable future. Furthermore, the Energy Performance of Buildings Directive came into force on the European Union aiming at energy efficiency in both existing and new buildings. It's aimed to produce buildings that require minimum energy and produce renewable energy as they consume annually. Currently, various works are being Turkey for net-zero energy buildings. However, they're mostly pilot implementations. In the production of net-zero energy buildings, mostly housing and housing refurbishments are the priority because of their energy consumption. Housing facades' refurbishments are important to reduce energy demand. This study's aim researching the refurbishment methods that are applied in housing facades. It's also aimed to question the existing housing facades' refurbishment for net-zero energy buildings in Turkey. It's thought that obtained refurbishment methods are to be a guide for the renovation that can be made in the existing housing facades in Turkey. In this study, firstly the net-zero energy buildings concept and energy policies in the world and Turkey are researched by making a literature review. Afterward, existing housing facade refurbishment methods that applied for net-zero energy buildings are presented. Next, refurbishment examples from the world and Turkey were examined and analyzed under various headings. The applicability of refurbishment methods on existing housing facades for net-zero energy buildings in Turkey has been evaluated by comparing the situation of the analyzes in the world and Turkey. Consequently, it has been seen that the residential buildings can reach the net-zero energy building level if the existing houses' facades in Turkey are refurbishment considering the necessary criteria. Therefore, using climate-compatible methods, detailed evaluation of the legal regulations and increasing the incentives related to the subject are important in increasing the implementations.