Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde merkezi yönetim yerel yönetim ilişkileri
Central government local government relations in the Turkish Republic of Northern Cyprus
  1. Tez No: 692455
  2. Yazar: AYŞE YİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK MEMİŞOĞLU GÖKBINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Toplumsal, siyasi ve ekonomik yapılar tarafından belirlenmekte olan merkezi yönetim ile yerel yönetim arasındaki ilişkiler, bir toplumun geçmişten getirdiği birikimlerin sonucunda oluşmaktadır. Kamu yönetiminin etkinliğinin ve yönetime katılma olgusunun ön plana çıktığı günümüzde, yönetimler arası ilişkilerin yeniden ele alınmasıyla bu kontekste merkezi yönetim ile yerel yönetim ilişkileri önem kazanmaya başlamıştır. Bu araştırmanın konusu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde merkezi yönetimin ve yerel yönetimler arasındaki ilişkilerin boyutunu oluşturmaktır. Bu çalışma, KKTC'deki merkezi yönetim-yerel yönetim ilişkilerini incelemektedir. Merkezden ve yerinden yönetim kavramları açıklanarak, KKTC'deki merkezi ve yerel yönetimlerin idari yapısı anlatılmaya çalışılmış, KKTC'deki merkezi ve yerel örgütlenme arasındaki ilişkiye bir bakış açısı sunulması hedeflenmiştir. Çalışmada ayrıca merkez ve yerel arasındaki ilişkiyi daha anlaşılır kılmak ve merkez ve yerel arasındaki ilişkilerin mali boyutunu gözler önüne serebilmek adına KKTC'de yerel yönetimlerin en önemli aktörü olan belediye örgütüne odaklanılmaktadır. KKTC'de yerel yönetimlerin gelişimi, iv yapısı ve işleyişi ve bu kapsamdaki yasal mevzuatları incelenerek merkezi yönetimle ilişkileri ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The relations between the central government and local governments are determined by political, social and economic structures, so the nature of this relationship is formed as a result of the accumulation of a society from the past. Today, where the effectiveness of public administration and the phenomenon of participation in the administration come to the fore, central administration-local administration relations have started to gain importance in this context with the reconsideration of intergovernmental relations. The subject of this research is to establish the dimension of the relations between the central government and local governments in the Turkish Republic of Northern Cyprus. This study examines the central government-local government relations. By explaining the concepts of central and decentralization, the administrative structure of central and local governments in the Turkish Republic of Northern Cyprus is explained, and it is aimed to present a perspective on the relationship between central and local organization in the TRNC. The study also focuses on the municipality organization, which is the most important actor of local governments in the TRNC, in order to make the relationship between the center and the local more understandable. The historical development, structure and functioning of local governments in vi the TRNC, as well as the legal regulations within this scope, will be examined and their relations with the central government will be discussed.