Diyabetes mellitus ve üriner sistem taş hastalığı
Diabetes mellitus and urinary stone disease
  1. Tez No: 69246
  2. Yazar: NEZİH MEYDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER ÇAMSARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Üriner sistem taş hastalığı; sık görülmesi ve ilk bir kaç yıl içinde yüksek tekrarlama olasılığı nedeniyle, ciddi boyutlarda morbiditeye yol açan önemli bir sağlık sorunu olmaya devam etmektedir. Literatürde diyabetiklerde üriner sistem taş hastalığı ( ÜSTH ) sıklığına ait yapılmış bir çalışmaya rastlanmadı. Diyabetiklerde ÜSTH görülme sıklığını araştırmak için Mart-1997 ile Mart-1998 arasında, bölümümüzce, ayaktan veya yatırılarak izlenen 321 diyabetik hasta ile kontrol grubu olarak polikliniklere başvuran diyabetik olmayan 115 hasta çalışmaya alındı. Diyabetik grupta K/E oram 2.5/1, kontrol grubunda ise 3.7/1 idi. Tüm hastalarda DÜS, USG ve IVP ile üriner sistem taşı araştırıldı. Buna ek olarak 24 saatlik idrarın protein, laeatinin, oksalat, sitrat, magnezyum, ürik asit ve kalsiyum düzeylerine bakıldı. Kreatinin klirensleri hesaplandı. Diyabetiklerin %28'inde, kontrol grubunun ise %8'inde en az bir kez taş düşürme öyküsü vardı. Çalışma sırasında diyabetiklerin %11 'inde, kontrol grubunun ise % 8 'inde üriner sistem taşı saptandı.
Özet (Çeviri)
II DIABETES MELLITUS AND URINARY STONE DISEASE The urinary stone disease is still an important health problem causing serious morbidity, because of its high incidence and high recurrence rates within years. There was no study that found in the literature concerning the incidence of urinary stone disease ( USD) in diabetic patients in medline records. In order to evaluate the incidence of USD in diabetic patients; from March 1997 to March 1998, 321 ( female / male: 2.5 / 1) diabetic patients, who were followed in inpatient and outpatient clinics, and 115 ( female / male: 3.7 / 1) nondiabetic patients, who were applied to outpatient clinics, were enrolled in the study The incidence of USD were evaluated by means of direct urinary system x-ray, abdominal ultrasonography, intravenous pyelography. Additionally 24 hour urinary excretion of protein, creatinine, oxalate, citrate, magnesium, uric acid, calcium were measured and creatinine clearance were calculated. Twenty-eight percent of diabetics and 8 % of the control group had at least one episode of passage of urinary stone in their past medical history. USD was documented in 1 1 % and 8 % of diabetics and the the control group respectively. The incidence of USD in the males were higher than the female in both diabetics and control groups ( p < 0.05 ). Nephropathy seemed to have no effect on USD incidence ( RR: 1.0 confidence interval: 0.5-2.1 ). The diabetics with USD were found to consume alcohol three times more than diabetics without USD. Twenty-four hour urinary excretion of uric acid and oxalate in the one's drinking alcohol was observed to be increased in both diabetics and nondiabetics when compared to that of nondrinkers.