Kandida türlerine bağlı üriner sistem infeksiyonlarında risk faktörleri ve antifungal duyarlılık araştırılması
Urinary tract infections due to candida species to investigate the risk factors and antifungal susceptibility
- Tez No: 340850
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM BANU ÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günümüzde altta yatan hastalıklara ve ağır cerrahi girişimlere bağlı olarak hastanede yatış süresinin uzaması, hastanelerde özellikle yoğun bakım ünitelerinde uzun süreli ve çoğul antibiyotik kullanımlarının artması, bağışıklık baskılayıcı tedaviler, santral venöz kateter, total parenteral beslenme, üriner kateter kullanımlarının artması gibi nedenlere bağlı olarak üriner sistem mantar infeksiyonları önemli bir sorun haline gelmiştir. Bu çalışmada Ocak 2012 ile Mart 2013 tarihleri arasında Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi?nde yatarak tedavi alan 18 yaş üstü hastalar çalışmaya dahil edildi. İdrar kültürlerinde üreyen kandida türlerinin antifungal duyarlılıkları E-test yöntemiyle incelendi. Yaşları 18-88 arasında değişen (ortalama: 60.21 ± 17.57) 56?sı kadın ve 44?ü erkek çalışma grubunu oluşturdu. Hastaların yatışından itibaren kandidüri gelişmesine kadar geçen süre ortalama 23,9 gün bulunmuştur. Çalışmaya alınan hastaların %65?i yoğun bakım ünitelerinde takip edilirken, %35?i yoğun bakım dışı kliniklerde takip edilmiştir. Hastalarda saptanan risk faktörleri arasında ilk üç sırayı antibiyotik kullanımı (%99), eşlik eden en az bir kronik hastalık olması (%94) ve üriner kateter bulunması (%90) olarak saptandı. Diğer risk faktörleri ise total parenteral beslenme (%45), santral venöz kateter (%39), mekanik ventilasyon (%38), üriner sistem anomalisi (%34), diyabetes mellitus (%33), malinite (%32), cerrahi (%27), kronik böbrek yetmezliği (%23), hemodiyaliz (%14), immünsupresif tedavi (%12), steroid kullanımı (%10), travma öyküsü (%9) ve nefrostomi (%6) olarak bulundu. Araştırmaya katılan hastaların %58?i mortalite ile sonuçlandı.
Özet (Çeviri)
In recent years, hospitalization rate is increased due to severe underlying disease and surgical interventions. In hospitals, particularly in intensive care units, because of increase in usage of longer duration and multiple antibiotics, immunosupressive therapies, central venous catheters and total parenteral nutrition, urinary fungal infections become an important problem. Patients who were over the age of 18 and hospitalized at Celal Bayar University Medical Faculty Hospital between January 2012 and March 2013 were included into the study. Antifungal susceptibilities of Candida species isolated from urine cultures were examined by E-test. The ages ranging from 18 to 88 (mean: 60.21 ± 17.57) and 56 female and 44 male patients constituted the study group. The mean period elapsed from the admission of patients to the development of candiduria was found 23.9 days. Of the patients, 65% were followed in intensive care units, and 35% were in other clinical departments. The mostly encountered risk factors in patients were detected as use of antibiotics, (99%), at least one underlying chronic disease (94%), and presence of urinary catheter (90%). Other risk factors were, respectively, total parenteral nutrition (45%), central venous catheter (39%), mechanical ventilation (38%), urinary tract abnormalities (34%), diabetes mellitus (33%), malignancy (32%), surgical operation (27%), chronic renal failure (23%), hemodialysis (14%), immunosuppressive therapy (12%), steroid use (10%), head trauma (9%) and nephrostomy (6%). Clinical outcomes of the participating patients had been followed, and 58% of these patients were resulted with mortality.