Okul yöneticilerinin ve okulöncesi öğretmenlerinin okulöncesi eğitimine yönelik metaforik algılarının karşılaştırılması
A comparative analysis of the metaphoric perceptions of school administrators and preschool teachers about preschool education
  1. Tez No: 692465
  2. Yazar: ABDURRAHMAN UÇAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı, okul yöneticileri ve okulöncesi öğretmenlerinin okulöncesi eğitimine yönelik algılarını metaforlar yolu ile açığa çıkarmaktır. Bu amaç doğrultusunda, okulöncesi eğitimine yönelik elde edilen metaforlar, karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Çalışma nitel araştırma desenlerinden biri olan olgubilim deseni temele alınarak yürütülmüştür. Araştırmanın verileri açık uçlu yazılı görüşme formuyla toplanmıştır. Veriler 2020-2021 eğitim öğretim yılında, Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde MEB'e bağlı okullarda görev yapan okul yöneticilerinden ve okulöncesi öğretmenlerinden gönüllülük esasına göre toplanmıştır. Çalışma grubu 27 okul yöneticisi ve 36 okulöncesi öğretmeninden oluşmaktadır. Toplanan veriler içerik analizine tabi tutularak çözümlenmiş ve anlamlandırılmıştır. Toplanan metaforlar ve açıklama cümleleri, güvenirliği artırmak amacıyla iki farklı kodlayıcı tarafından detaylı bir şekilde okunarak taslak bir forma aktarılmıştır. Okul yöneticilerinin geliştirmiş olduğu metaforlar 11 kategori altında toplanmıştır. Bu kategoriler toplam 56 farklı metafordan oluşturulmuştur. Bu metaforlar 71 defa tekrar edilmiştir. Okul yöneticileri tarafından geliştirilen metaforların ortak özelliklerinden ve benzer açıklamalarından hareketle yapılan kategorizasyon sürecinden sonra en çok tekrar edilen kategoriler şunlardır; Yuva Hissi Veren, Geleceğe Hazırlayan, Başlatan, Şekil Veren, Üreten ve Emek Veren. Okulöncesi öğretmenlerinin geliştirmiş olduğu metaforlar 12 kategori altında toplanmıştır. Bu kategorilerden toplam 55 farklı metafor geliştirilmiştir. Bu metaforlar 92 defa tekrar edilmiştir. Okulöncesi öğretmenleri tarafından geliştirilen metaforların ortak özelliklerinden ve benzer açıklamalarından hareketle yapılan kategorizasyon sürecinden sonra oluşan kategoriler; Üreten ve Emek Veren, Şekil Veren, Başlatan, Yuva Hissi Veren, Eğlendiren. Elde edilen bulgular ışığında yöneticilerin, öğretmenlerin sınıf içi etkinliklerinde yaşadığı zorlukları yakından takip etmeleri, okulöncesi öğretmen adaylarının mesleklerine yönelik öz farkındalık geliştirici eğitim almaları önerilmiştir. Bu öneriler, uygulayıcılara ve araştırmacılara yönelik olarak iki başlık altında toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is intended to reveal the perceptions of school administrators and preschool teachers about preschool education through metaphors. For this purpose, the metaphors obtained for preschool education were studied comparatively. The study was conducted based on one of the qualitative research patterns, phenomenology. Data from the study were collected through an open-ended written interview form. Data were collected on a voluntary basis from school administrators and preschool teachers working in public schools affiliated with MEB'in Pazarcık District of Kahramanmaraş province in the 2020-2021 academic year. The study group consisted of 27 school administrators and 36 preschool teachers. The collected data were analyzed and interpreted by analyzing the content. The collected metaphors and explanation phrases were read over by two different coders in order to increase reliability and transferred to a draft form. Metaphors developed by school administrators are grouped under 11 categories. These categories were created from a total of 56 different metaphors. These metaphors were repeated 71 times. The most repeated categories after the categorization process based on the common features and similar explanations of the metaphors developed by school administrators are as follows; Feeling Home, Preparing for the Future, Initiating, Forming, Producing and Working. Metaphors developed by preschool teachers are grouped under 12 categories. A total of 55 different metaphors have been developed in these categories. And these metaphors have been repeated 92 times. Preschool teachers and a similar categorization developed by the metaphor of the common features of descriptions of the process, the following categories have been established; producing and laboring, shape, the initiator, That feels like home, fun. In the light of the findings, it was suggested that administrators should closely follow the difficulties experienced by teachers in their classroom activities, and that pre-school teacher candidates should receive self-awareness training for their profession. These recommendations are grouped under two headings for practitioners and researchers.