Clash of tanks: Khe combat effectiveness of the American and the German tanks in World War II
Tankların çarpışması: İkinci Dünya Savaşında Amerikan ve Alman tanklarının muharebe etkililiği
- Tez No: 692472
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR GÜRSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
İkinci Dünya Savaşı askeri tarihte tankların en yoğun kullanıldığı ilk savaş olmuştur. Bu tez, Amerikan ve Alman tanklarının etkililiğini karşılaştıran tarihsel bir değerlendirmedir. Tankların muharebelerdeki etkisine, tank yok etme oranlarına ve tankların verilen görevlerin yerine getirilmesindeki etkililiğine bakarak açıklamaktadır. Almanlar ve Amerikalılar, savaş boyunca öğretileri ve ihtiyaçları doğrultusunda çeşitli tank modellerini üretmişler ve kullanmışlardır. Bu çalışma, savaşın tank çatışmalarının yoğun olduğu muharebelere odaklanacaktır. Alman ve Amerikan tanklarının ne kadar etkili olduklarını tank üretim ve tank yok etme oranlarına ve tankların nasıl kullanıldığını odaklanarak ortaya koyacaktır. Ayrıca bu tez, birçok değişik örnek üzerinden yapılan değerlendirme ve gözlemlerden yola çıkarak, bazı alanlarda yapılacak değişikliklerin, tankların etkililiğini nasıl artırabileceğini de belirtecektir.
Özet (Çeviri)
World War II was the first tank-combat-heavy war in military history. Tanks became the ultimate land weapons in World War II. This thesis is a comparative historical analysis of the American and the German tanks' effectiveness. It focuses on the tanks' combat effectiveness by examining tank kill ratios along with their overall impact in achieving the mission objectives. The Germans and the Americans produced and utilized various models of tanks in accordance with their doctrines and needs throughout the war. The study specifically focuses on different theatres of the war, where tank-heavy combats took place. By focusing on the production figures, tank kill/loss ratios and the utilization of tanks, this thesis outlines the impact of the German and the American tanks in the battlefields. In addition, based upon several assessments and observations from many sources, the thesis also outlines a number of areas where changes may have increased the tanks' effectiveness.