Özgül öğrenme güçlüğü olan ve olmayan öğrencilerin sözcük okuma ve sözel dil becerilerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
A comparatively examining the word reading andverbal language skills of students with andwithout specific learning disability
  1. Tez No: 692493
  2. Yazar: FATIMA ZEHRA TURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAZİYE SEÇKİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Ülkemizde özgül öğrenme güçlüğüne (ÖÖG) ilişkin tıbbi ve eğitsel tanıdan, değerlendirme ve müdahaleye kadar olan süreç incelendiğinde, sözcük okuma ve sözel dil becerilerine dair farkındalığın düşük olduğu görülmektedir. Bunun bir sonucu olarak da tanı alan öğrencilerin yalnızca akademik alanda desteklendiği, akademik becerilerde yaşanan problemlere temel teşkil eden dil becerilerin öneminin yadsındığı görülmektedir. Bu gereksinimler doğrultusunda, bu çalışmanın amacı ÖÖG olan öğrencilerin sözcük okuma ve sözel dil becerilerinin karşılaştırılmalı olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma deseninde, ÖÖG tanılı ve tipik gelişim gösteren (TGG) öğrencilerin, sözcük okuma ve sözel dil becerilerini karşılaştırmak amacıyla, karşılaştırmalı betimsel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma, ÖÖG tanılı 25 ve TGG 25 olmak üzere toplam 50 katılımcıdan oluşmaktadır. Katılımcılar yaş, cinsiyet ve sosyoekonomik düzey değişkenleri açısından benzerlik göstermektedir. ÖÖG tanısı için psikiyatrik yönlendirme alan öğrencilerin büyük bir çoğunluğunun erkeklerden oluşması nedeniyle araştırma örnekleminde de erkek öğrenciler çoğunluğu oluşturmaktadır. Araştırma bulguları, ÖÖG tanılı öğrencilerin TGG akranlarına kıyasla sözcük okuma becerilerinde anlamlı derecede düşük performans gösterdiğini ortaya koymaktadır. Bununla birlikte sonuçlar, hem istatistiksel hem de klinik anlamlılığın yüksek olduğunu göstermektedir. ÖÖG tanılı öğrencilerin, sözcük okuma becerilerinde göstermiş oldukları düşük performans, sözel dil becerilerinde de benzerlik göstermektedir. Sözcük okuma becerilerinde çok zayıf performans gösteren öğrencilerin, standardize dil testinde de ortalamanın çok altında kaldığı görülmektedir. Bu durum, sözcük okuma ve sözel dil becerilerinin ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, dil tabanlı bir bozukluk olduğu açıkça görülen ÖÖG'ye ilişkin oluşturulacak müdahale planında sözcük okuma ve sözel dil becerileri de hedef alınmalı ve dil ve konuşma terapistleri ekibin ayrılmaz bir parçası olmalıdır.
Özet (Çeviri)
When examining the process from medical and educational diagnosis to evaluation and intervention regarding Specific Learning Disability in our country, it is clearly seen that awareness of word-reading and verbal language skills is low. As a result of this examination, it is seen that students who are diagnosed are supported only in the academic field and the importance of language skills which build the base of problems experienced in academic skills is denied. In line with these requirements, the aim of this study is to comparatively examine the word-reading and verbal language skills of students with Specific Learning Disability. In the research design, comparative descriptive research method was used in order to compare the word-reading and verbal language skills of students have learning difficulties and students have normal reading achievements with typical development. The research consists of 50 participants, 25 of whom have Specific Learning Disability diagnosis and 25 of whom have normal reading achievements with typical development. Participants are similar in age, gender and socioeconomic level variables. Male students constitute the majority of the research sample, as the majority of the students who receive psychiatric guidance for Specific Learning Disability diagnosis are males. The findings of the study reveal that the students diagnosed with Specific Learning Disability performed significantly lower in word-reading skills compared to their peers have normal reading achievements with typical development. Moreover, the analysis show that both statistical and clinical significance are high. The low performance in word-reading skills of students have Specific Learning Disability diagnosis is also similar in verbal language skills. It is obviously seen that students who perform very poorly in word-reading skills are also well below the average in the standardized language test. This situation reveals that word-reading and verbal language skills are related. As a result, improvement of word-reading and verbal language skills should also be targeted in the intervention plan for Specific Learning Disability, which is clearly seen to be a language-based disorder; also, language and speech therapists should be an integral part of the team.