Sıçanlarda 5-florourasil ile indüklenen deneysel oral mukozit modelinde pelargoniyum sidoides'in terapötik etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the therapeutic effects of pelargonium sidoides in the experimental oral mucosite model induced with 5-florouracil in rats
- Tez No: 692511
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN KESKİNRÜZGAR, PROF. DR. DİLEK AYNUR ÇANKAL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Oral mukozit (OM) atrofi ve eritem ile başlayan, ilerleyen safhada ülseratif psödomembranla sonuçlanan mukozanın iltihabi eroziv bir hastalığıdır. Çalışmamızda immünomodülatör, antienflamatuar, antioksidan etkileri olan Pelargoniyum sidoides'in (PS) OM üzerindeki profilaktik ve yara iyileşmesindeki etkinliği değerlendirildi. Materyal-Metot: Çalışmada toplam 24 adet Wistar Albino rat kullanıldı. Denekler iki çalışma grubu, bir kontrol ve bir sham olmak üzere 4 ana gruba ayrıldı. Preoperatif, postoperatif ve kontrol grubundaki ratlara 1. gün 100 mg/kg, 3. gün 65 mg/kg 5-FU intraperitonel (i.p.) uygulandı. Daha sonra 3. ve 5. günlerde bu gruplardaki ratların sağ yanak mukozaları üzerinde yara oluşturuldu. Kontrol grubundaki deneklere profilaksi veya tedavi amacıyla herhangi bir ilaç uygulanmadı. Preoperatif grubundaki ratlara ilk beş gün, postoperatif grubundaki ratlara son beş gün, günde bir kez PS gavaj yoluyla verildi. Sham grubundaki ratlara 1. ve 3. günlerde salin (i.p.) uygulanarak, 3 ve 5. günlerde sağ yanak mukozaları üzerinde yara oluşturuldu. Bu gruptaki ratlara daha sonra herhangi bir ilaç uygulanmadı. Deneyin 10. gününde tüm gruplar sakrifiye edildi. Ratların yanak mukozalarından alınan dokular histopatolojik olarak incelendi.
Özet (Çeviri)
Objective: Oral mucositis (OM) is an inflammatory erosive disease of the mucosa that starts with atrophy and erythema and results in an ulcerative pseudomembrane in advanced stages of the disease. Here, we evaluated the prophylactic and wound healing effectivity of Pelargonium sidoides (PS), which has immunomodulatory, anti-inflammatory, and antioxidant effects, during OM treatment. Materials and Methods: A total of 24 Wistar Albino rats were used in the study. Subjects were divided into 4 main groups as one control, one sham, and two study groups. Preoperative, postoperative, and control groups were intraperitoneally (i.p.) administered 100 mg/kg of 5-FU on the 1st day and 65 mg/kg of 5-FU on the 3rd day. Then, on the 3rd and 5th days, a wound was created on the right cheek mucosa of the rats. No medication for prophylaxis or treatment was administered to the subjects in the control group. The rats in the preoperative group were administered PS once a day for the first five days, while the rats in the postoperative group were administered PS once a day for the last five days via gavage. Saline (i.p.) was applied to the rats in the sham group on the 1st and 3rd days, and a wound was created on the right cheek mucosa on the 3rd and 5th days. No other medication was applied to the rats in this group. All groups were sacrificed on the 10th day of the experiment. Tissues taken from the cheek mucosa of the rats were examined histopathologically.