Performance of nonstructural components in triple friction pendulum base-isolated buildings
Eğri üç yüzeyli sürtünmeli taban yalıtımlı binalarda yapısal olmayan elemanların performans analizi
  1. Tez No: 692541
  2. Yazar: GÖKTUĞ TÜFEKCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR SOYÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Son zamanlardaki depremler kritik öneme sahip yapılardaki yapısal olmayan elemanlarının hasar almaları nedeniyle dolaylı şekilde yaralanmalara, ekonomik kayıplara ve bu kritik yapıların işlevselliğinin bozulmasına sebep olduğunu göstermiştir. Bu araştırma, üç boyutlu depremler altında, tabandan eğri üç yüzeyli sürtünmeli yalıtım sistemi izole edilmiş tıbbi bir tesisin içindeki yapısal olmayan bileşenlerin sismik davranışını araştırmaktadır. Yapısal olmayan bileşenlerin performansını incelemek için tabandan eğri üç yüzeyli sürtünmeli yalıtım sistemi izole edilmiş varsayımsal dört katlı betonarme bir hastane binası SAP2000 yapı analizi programında oluşturulmuştur. Tabandan izole edilmiş bina modeli, düşey bileşenleri de dahil olmak üzere 11 yer hareketi çiftinden oluşan bir grup altında kat ivmelerini elde etmek için analiz edilmiştir. Sonrasında, düşey ve yatay yönde elde edilen bu kat ivmeleri sabitlenmemiş ivmeye duyarlı farklı geometrik özelliklere sahip binada bulunan elemanlara karşılık gelen rijit blokların sallanma tepkisi için uyarılar olarak kullanıldı. Çeşitli narinlik ve boyutlara sahip rijit bloklar, yalnızca yatay ve yatay-düşey kat ivmelerine maruz kaldıklarında sallanma tepkilerini incelemek için karşılaştırıldı. Ek olarak, döşeme merkezinden elde edilen mutlak düşey ivmeleri, en yüksek düşey tepe ivme değerleriyle ilişkili yapısal olmayan hasar açısından sınıflandırma bölgeleriyle karşılaştırılmıştır. 3 boyutlu yer hareketlerinden kaynaklanan kat ivmelerindeki Yatay-Düşey bağlantı etkisi, sadece yatay kat ivmelerine kıyasla yapısal olmayan içeriklerin sallanma tepkisi üzerinde önemli bir etkiye neden olmuştur. Nispeten daha büyük ve bodur bloklar açıkça daha az etkilenmiş olsa da, nispeten küçük ve narin içerikler, sallanma, devrilme ve sıçrama davranışları açısından Yatay-Düşey bağlantı tepkisinden büyük ölçüde etkilenmiştir. Sonuç olarak, kritik tesisler için, özellikle sürtünmeli sarkaç tipi tabandan izole edilmiş binalar için, yapısal olmayan bileşenlerin sismik performanslarının değerlendirilmesine ilişkin olarak, Yatay-Düşey bağlantı etkisinin dikkatli bir şekilde değerlendirilmesi gerekir.
Özet (Çeviri)
Recent earthquakes indicated that poorly performing nonstructural components cause the majority of consequential injuries, economic losses, and disruption of structural functionality, especially in critical facilities. This research investigates the seismic behavior of nonstructural components in a triple friction pendulum (TFP) base-isolated medical facility under three dimensional (3D) earthquakes. A hypothetical four-story reinforced concrete TFP base-isolated hospital building was created in SAP2000 to examine the performance of its nonstructural components when subjected to 3D ground motions. The base-isolated building model was analyzed to obtain floor accelerations for a suite of 11 ground motion pairs including their vertical components. These floor accelerations in the vertical and horizontal directions were then employed as excitations for the rocking response of rigid blocks, corresponding to different unanchored acceleration-sensitive building contents. The rigid blocks with various slenderness and size were compared to study their rocking response when subjected to horizontal only and horizontal-vertical (H-V) floor accelerations. Additionally, the slab center absolute vertical accelerations were compared for classification in terms of their peak acceleration values associated with nonstructural damage. The Horizontal-Vertical coupling effect in the floor accelerations due to 3D ground motions had a substantial effect on the rocking response of the nonstructural contents in comparison to the horizontal only floor accelerations. Although the relatively larger and stockier blocks were clearly less influenced, the comparably small and slender contents were greatly affected by the H-V coupling response in terms of their rocking, toppling, and jumping behavior. Consequently, the H-V coupling effect needs to be carefully evaluated for critical facilities, especially the friction pendulum-type base-isolated buildings, regarding the assessment of their seismic performance of nonstructural components.