Ambulatuar kan basıncı takibinin diyabetin mikrovasküler komplikasyonlarının belirlenmesindeki yeri
  1. Tez No: 69255
  2. Yazar: OĞUZHAN DEYNELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA AKALIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Diyabetik nefropatinin klinikteki en erken belirtisi mikroalbuminüridir ve tip II diyabetiklerde artmış kardiyovasküler morbidite ve mortalite ile de ilişkilidir. Serum siyalik asit seviyesi yüksekliği de, diyabetiklerde artmış kardiyovasküler morbidite ve mortalite ile ilişkili ve tip I diyabetiklerde mikroalbuminüri gelişiminden üç yıl önce yükselmeye başlayan erken bir nefropati göstergesidir. Bu çalışmada, tip II diyabetik hastalarda, 24 saatlik ambulatuar kan basıncı ölçümleri ile tespit edilen kan basıncı diümal varyasyonu ile, mikroalbuminüri, retinopati, diyabetik otonomik nöropati ve serum siyalik asit seviyesi ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma kontrol gurubunda 13 kişi, normoalbuminürik gurupta 31 kişi, mikroalbuminürik gurupta 20 kişi olmak üzere üç guruptan oluşmuştur. Hastaların 24 saatlik ambulatuar kan basıncı ölçümleri, otonomik nöropati testleri ( Solunum ile kalp hızı varyasyonu, Valsalva manevrasına kalp hızı yanıtı, ayağa kalkmaya kalp hızı yanıtı, ayağa kalkmaya kan basıncı yanıtı), fundoskopi ile retinopati değerlendirmeleri yapıldı; HbAlC, lipid profili, kreatinin, siyalik asit düzeyleri için kanlan, 24 saatlik idrarda mikroalbuminüri ve kreatinin klerens için idrarları alınarak çalışıldı. Guruplar arasında yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi, retinopati sıklığı, lipid profilleri, kreatinin klerensleri açısından farklılık yoktu.
Özet (Çeviri)
Summary Microalbuminuria is the earliest marker of incipient diabetic nephropathy and is associated with increased cardiovascular morbidity and mortality. Like microalbuminuria, elevated serum sialic acid concentration is associated with increased cardiovascular morbidity and mortality and preceedes the development of persistant microalbuminuria in type I diabetic patients. In the present cross-sectional study, we investigated the relation between circadian blood pressure profile and microalbuminuria, serum sialic acid concentrations, autonomic neuropathy and retinopathy, namely diabetic microvascular complications in type II diabetic patients. In the present study, we performed 24 hour ambulatory blood pressure measurements; autonomic neuropathy tests (heart rate response to Valsalva manoeuvre, heart rate response to deep breathing, immediate heart rate response to standing, blood pressure response to standing); fundoscopic retinal examinations; HbAlC, lipid profile, serum sialic acid measurements, 24 hour urinary microalbumin excretion and creatinine clearance measurements in healthy controls (n=13), normoalbuminuric (n=31) and microalbuminuric (n=20) type II diabetic patients. All antihypertensive drugs were withdrawn at least three weeks prior to the study.