Sistemik lupus eritematozus hastalarında hipertansiyon sıklığı, hipertansiyon tanı ve takibinde ofis, ev ve 24 saatlik ambulatuar kan basıncı ölçümlerinin karşılaştırılması
Sistemik lupus eritematozus hastalarinda hipertansiyon sikliği, hipertansiyon tani ve takibinde ofis, ev ve 24 saatlik ambulatuar kan basinci ölçümlerinin karşilaştirilmasi
- Tez No: 329752
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ AKDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Romatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Er E, Sistemik lupus eritematozus hastalarında hipertansiyon sıklığı, hipertansiyon tanı ve takibinde ofis, ev ve 24 saatlik ambulatuar kan basıncı ölçümlerinin karşılaştırılması. Hacettepe Üniversitesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Uzmanlık Tezi, Ankara, 2013. Sistemik lupus eritematozusta (SLE) koroner arter hastalığı ve prematür ateroskleroz önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir. Hipertansiyon (HT), SLE hastalarında sıktır. Bu çalışmada, Hacettepe İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Romatoloji Ünitesi?ne başvuran SLE hastalarında hipertansiyon sıklığının belirlenmesi, tanı ve takiplerinde ofis, ev ya da 24 saatlik ambulatuar kan basıncı ölçüm tekniklerinin karşılaştırılması planlanmıştır. Ocak 2011 ve Ocak 2013 tarihleri arasında HÜTF Romatoloji Polikliniği?nde görülen ve onay veren 90 SLE hastası çalışmaya alındı. Tüm hastaların medikal öyküleri tekrarlandı ve fizik muayeneleri yapıldı. Ofis, ev, 24 saatlik ambulatuar kan basıncı ölçümleri gerçekleştirildi. Hastalara ait diğer laboratuvar sonuçlarına dosya bilgilerinden ulaşıldı. Hastalık aktivitesi SELENA-SLEDAİ skoruyla değerlendirildi. Tüm grupta hipertansiyon oranı %50 olarak bulundu. Kan basıncı yüksek olan hastaların belirlenmesinde ev, ofis ve ambulatuar kan basıncı ölçümleri arası uyumluluk düşüktü. Ofis ve ambulatuar kan basıncı ölçümleri arasında uyumluluk çok düşüktü (kappa: 0.21, standart hata: 0,11; p=0.044).
Özet (Çeviri)
Er E, The frequency of hypertension in systemic lupus erythematosus and the comparison of the office, home and 24-hour ambulatory blood pressure monitorizations for the diagnose and the management of hypertension in SLE. Hacettepe University Faculty of Medicine Department of Internal Medicine, Speciality Thesis, Ankara, 2013. Cardiovascular diseases are the important causes of morbidity and mortality in systemic lupus erythematosus (SLE). Hypertension (HT) is frequent in SLE. The aim of the study was to determine frequency of HT in SLE patients and to compare the value of office, home and 24-hour ambulatory blood pressure (BP) measurements for the diagnose and the management of HT in this patient group. The study was conducted with 90 SLE patients. All subjects had a complete medical history and physical examination. Office, home and 24-hour ambulatory BP measurements were performed in all patients. 50% of the SLE patients had HT. We observed that the concordance between the office, home and ambulatory BP measurements was low for determining patients with HT. The concordance between the office and ambulatory BP measurements was extremely low (Kappa: 0.21, p=0.044).