Farklı deprem yer hareket düzeylerinin betonarme yapı performansına etkisi
The effect of different earthquake ground motion level on performance of reinforced-concrete structures
  1. Tez No: 692556
  2. Yazar: EYYÜP DEMİRKIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Güncel olarak kullanılan depreme dayanıklı yapı tasarım kuralları çerçevesinde sahaya özel olarak elde edilecek tasarım spektrumları kullanılmaktadır. Yine güncel yönetmelik ile birlikte farklı aşılma olasılıkları için ifade edilen dört farklı yer hareket düzeyi belirtilmiştir. Bu tez çalışmasında dört farklı yer hareket düzeyi dikkate alınarak deprem tehlikesi farklı olan dört farklı il için deprem-yapı parametreleri elde edilmiştir. Her il için elde dilen farklı yer hareket düzeyleri kullanılarak yapısal analizler gerçekleştirilmiştir. Yapısal analizlerde aynı özelliklere sahip örnek bir betonarme yapı seçilmiştir. Hem yer hareket düzeyleri hem de dört il için elde edilen tasarım spektrumları kullanılarak sonuçlar elde edilmiştir. Çalışma ile hem deprem tehlikesi hem de yer hareket düzeyi değişimi ayrı ayrı incelenmiştir. İki değişkenin özellikle yapıdan beklenen hedef yer değiştirme değerlerini önemli ölçüde değiştirdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Site-specific design spectra are used within the framework of current earthquake resistant building design rules. Four different earthquake ground motion levels with different probabilities of exceedance were expressed with the current seismic design code. In this thesis, earthquake- structural parameters were obtained by taking into account four different ground motion levels for four different provinces with different earthquake hazards. Structural analyses were carried out using different earthquake ground motion levels obtained for each province. In the structural analysis, a sample reinforced-concrete structure with the same structural characteristics was selected. The results were obtained by using both ground motion levels and design spectra for four provinces. With this study, both the earthquake hazard and the ground motion level change were examined separately. It was determined that the two variables significantly changed the target displacement values expected from the structure.