Doğum eyleminde kullanılan rebozo tekniğinin algılanan doğum ağrısına ve doğum memnuniyetine etkisi
The effect of rebozo technique used on labor on perceived birth pain and birth satisfaction
  1. Tez No: 692555
  2. Yazar: ÖZDEN TANDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMRAN OSKAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Amaç: Çalışma ''Doğum Eyleminde Rebozo Tekniği'nin Algılanan Doğum Ağrısına, Doğum Deneyimi ve Memnuniyetine Etkisi'' nin değerlendirilmesi amacıyla randomize kontrollü olarak gerçekleştirildi. Gereç-Yöntem: Çalışma anne dostu bir hastanenin doğumhaneye yatışı yapılan ve araştırma kriterlerine uyan 72 primipar gebe (Rebozo: 37; Kontrol: 35) ile yürütüldü. Her iki grupta dilatasyon 4 cm'e ulaştığında tanıtıcı bilgi formu uygulandı ve takibe alındı. Doğumun latent fazında (4-5cm) rebozo grubundaki gebelere, yatar pozisyonda pelvis bölgesine 5 dk. Rebozo Tekniği uygulandı. Uygulama öncesi ve sonrası ağrı skorları ve fetal kalp atım hızı kaydedildi. Servikal efasman (6- 8cm)'da rebozo grubundaki gebelere, önce abdominal bölgeye 5. dakika sonra kalça bölgesine 5 dakika Rebozo Tekniği uygulandı. İşlem öncesi ve sonrası fetal kalp atım hızı ve ağrı skoru değerlendirildi. Kontrol grubundaki gebelerin takipleri yapılarak ağrı skorları değerlendirildi. Tüm kadınlarla postpartum 24. Saatte Doğum Deneyimi Ölçeği, Mackey Doğum Memnuniyeti Değerlendirme Ölçeği ve postpartum değerlendirme formu uygulandı. Veriler SPSS 25.0 programı ile tanımlayıcı istatistikler, Pearson Kikare, Mann Whitney U kullanılarak analiz edildi. Bulgular: Gruplar, obstetrik, sosyo-demografik ve antropometrik özellikler açısından benzerdi.
Özet (Çeviri)
Objective: The study was carried out in a randomized controlled manner to evaluate the“Effect of Rebozo Technique in Labor on Perceived Labor Pain, Birth Experience and Satisfaction”. Materials-Methods: The study was conducted with 72 primiparous pregnant women (Rebozo: 37; Control: 35) who were admitted to the delivery room of a mother-friendly hospital met the research criteria. When dilatation reached 4 cm in both groups, an introductory information form was applied and followed up. In the latent phase of labor (0-6cm) pregnant women in the rebozo group, 5 minutes in the pelvis in the supine position. Rebozo Technique was applied. Pain scores and fetal heart rate were recorded before and after the application. Rebozo Technique was applied to the pregnant women in the rebozo group for cervical effacement (6-8 cm), first for the abdominal region for 5 minutes and then for the hip region for 5 minutes. Fetal heart rate and pain score were evaluated before and after the procedure. Pain scores were evaluated by following the pregnant women in the control group. Postpartum 24 hour Birth Experience Scale, Mackey Birth Satisfaction Rating Scale and postpartum evaluation form were applied to all women. Data were analyzed with SPSS 25.0 program using descriptive statistics, Pearson Chi-square, Mann Whitney U. Results: The groups were similar in terms of obstetric, socio-demographic and anthropometric characteristics.