Türk edebiyatında postmodern polisiye romanlar
Postmodern crime novels in Turkish literature
- Tez No: 692557
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Araştırmamızda Türk edebiyatındaki postmodern polisiye romanlar incelenmektedir. Birinci bölümde postmodernizm ve polisiye roman üzerinde durulmaktadır. Posmodernizmin tarihsel süreçteki gelişimine ve edebiyata yansımalarına; Polisiye romanın ise kaynağına, kurgusuna ve alt türlerine değinilmektedir. İkinci bölümde seçilen romanlardaki postmodern etkiler ve polisiye unsurların dönüşümü ele alınmaktadır. Elde edilen bilgiler postmodernizmin klasik polisiye romanın kurgusunda ciddi değişikliklere neden olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the postmodern crime novels in Turkish literature. The first chapter focuses on postmodernism and crime novels in general. On one hand it examines postmodernism in terms of its development through historical process and its reflection on literature, on the other hand it mentions crime novels along with their resources, fictions and sub-genres. Postmodern effects and transformation of crime elements in the chosen novels are discussed at the second chapter. The outcomes of this study indicate that postmodernism has caused significant changes in the fiction of classic crime novels.