Z kuşağı ve ailede kanaat eğitimi
Generation-z and education of satisfiction in the family
- Tez No: 692592
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED FATİH TURANALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
Kanaat sahibi olmak, insanın hayatını sağlıklı ve huzurlu bir şekilde yaşaması için en önemli erdemlerden birisidir. İnsan hayatında manevi ve kültürel değerleri ilk olarak ailesinden öğrenir. 21. yüzyılda hızla değişen ve dönüşen dünyamızda ailede bu dönüşümden etkilenmiştir. Toplumların inançlarını, kültür ve değerlerini aktarmada birinci rolü alan ailenin, hızlı değişim ve dönüşüm sonucunda etkisini yitirmeye başlamış ve insani etik değerlerin de toplumda azalması sıkça görülmeye başlamıştır. Şekil tablosu öğesi bulunamadı.Bu dönemde birçok değer gibi kanaatkârlık da (çalışma sonucu kazandığı hakkına razı olma) eskisi kadar insan hayatında yer bulamamaktadır. Bu çalışmamızda Z Kuşağında ailede kanaat eğitimini nazara vermeye çalıştık. Çalışmamız beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Kuşak kavramı ve kuşaklar incelenmiş, kuşakların neler olduğu ve özellikleri açıklanmıştır. Z kuşağının özellikleri ve diğer kuşaklardan farklı tarafları ortaya konulmuştur. İkinci bölümde ise ailede din eğitimi konusu ele alınmıştır. Bu bölümde ailenin önemi ve değişen aile yapısı incelenerek çocuğun eğitimi açısından önemi araştırılmıştır. Değerlerin aktarılmasında din eğitiminin öneminden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde Araştırmamızın gayesini ve ana konusunu oluşturan ailede kanaat eğitimi incelenmektedir. Kanaat eğitiminin oluşmasına bağlı olan tevekkül, sabır, rıza, itidal, gibi ahlaki değerler ele alınarak insan için kanaat sahibi olmanın gerekliliği açıklanmıştır. Kanaat sahibi olmanın önündeki engeller ve doyumsuzluğun zararlarından bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde araştırmada kullanılan yöntem hakkında bilgiler verilerek, belirlenen çalışma grupları ile yarı yapılandırılmış görüşmelerin analizleri yapılarak ailede kanaat eğiminin nasıl gerçekleştiği, kanaat eğitimini zorlaştıran durumlar ile Z Kuşağında doyumsuzluk durumları incelenmiştir. Sonuç kısmından önce bu analizden elde edilen bulguların tartışması yapılmış ve sonuç ve öneriler birlikte sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Having opinion is one of the most important virtues for a person to live our life in a healthy and peaceful way. In human life, he first learns the spiritual and cultural values from his family. In the 21st century, our changing and transformatin world has been affected by the this transformation. The family, which takes the first role in conveying the beliefs, culture and values of the societies, begins to lose its influence as a result of this transformation, and it is seen that human values are also decreasing in the society. In this period, like many values, conviction could not find a place in human life as much as before. In this study, we examined the opinion education in the family in Generation Z. Our study consists of five parts. In the first part, the concept of generation and generations are examined, and what the generations are and their characteristics are explained. The characteristics of the Z generation and its different sides from other generations are revealed. In the second part, the subject of religious education in the family is discussed. In this section, the importance of the family and the changing family structure are examined and its importance in terms of the education of the child has been investigated. The importance of religious education in conveying values has been mentioned. In the third part, opinion education in the family, which constitutes the aim and main subject of our research, is examined. The necessity of having an opinion for a human being has been explained by addressing the values of trust, patience, consent, moderation, which depend on the formation of opinion education. The obstacles to having an opinion and the harms of insatiability are mentioned. In the fourth part, information about the method used in the research was given and the analysis of semi-structured question interviews with the determined working groups, how the education of opinion in the family took place, the situations that make it difficult for opinion education, and the dissatisfaction situations in Generation Z were examined. Before the conclusion part, the findings obtained from this analysis were discussed and recommendations were made.