Y ve Z kuşağının siyasal tutum ve davranışlarının oy verme yaklaşımları çerçevesinde değerlendirilmesi üzerine bir alan araştırması
A study on the evaluation of the political attitudes and behaviors of Y and Z generations within the framework of voting approaches
  1. Tez No: 763253
  2. Yazar: EREN KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TARHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bireyin siyasal ve toplumsal anlamda sosyalleşmesinin ilk olarak ailede başladığı söylenebilir. Aileden sonra bireyin ileriki yaşamında formel ve informel çevresi bireyin siyasal ve toplumsal sosyalleşmesini etkilemektedir. Bireyin siyasal ve toplumsal kimliğinin şekillenmesindeki bir diğer önemli unsur ise jenerasyon, kuşak ya da bir diğer ismi ile nesil kavramıdır. Kuşaklar genel olarak belirli zaman diliminde dünyaya gelen, süreç içerisinde benzer deneyimleri yaşayan ve bunun sonucunda benzer özellikler, tutumlar ya da inançlar taşıyabilen bireyleri ifade etmektedir. Bu çalışmada, Türk seçmen kitlesinin önemli bir çoğunluğunu oluşturan Y ve Z kuşaklarının siyasal tutum ve davranışlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Eskişehir'de 600 kişi üzerinde bir alan araştırması yürütülmüş ve bu araştırmanın bulgularına yer verilmiştir. 04 Mart- 31 Mart 2020 tarihleri arasında anket tekniği kullanılarak gerçekleştirilen araştırmada Y ve Z kuşakları arasında siyasal olaylara yönelik ilgilenim düzeylerinde ve psikolojik etkenlerden etkilenme düzeylerinde farklılıklar görülürken bazı noktalarda da benzer özellikler taşıdığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
It can be said that the socialization of the individual in the political and social sense first begins in the family. After the family, the formal and informal environment of the individual affects his/her social and political socialization in later life. Another crucial factor in shaping the political and social identity of the individual is the concept of generation. Generations generally refer to individuals who are born in a certain time period, have similar experiences, and can have similar characteristics, attitudes or beliefs. In this study, it is aimed to analyze the political attitudes and behaviors of the Y and Z generations, which constitute a significant majority of the Turkish electorate. For this purpose, a field study was conducted on 600 people in Eskişehir and the findings of this research were included. In the research conducted between March 04 and March 31, 2020, using the survey technique, it is observed that while there are differences between Y and Z generations in the level of involvement in political events and in the level of being affected by psychological factors, it is also seen that they have similar characteristics at some points.