Z kuşağının PUBG oyunu bağlamında çevrimiçi oyun bağımlılığının incelenmesi
Analysis of generation Z's online game addiction in the context of PUBG game
- Tez No: 846613
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN TUTGUN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Medya ve Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmada, Z kuşağının PUBG oyunu bağlamında çevrimiçi oyun bağımlılığı ile olan ilişkisi incelenmiştir. Araştırma, Z kuşağının PUBG oyunu bağımlılık seviyelerinin çeşitli değişkenler açısından farklılık gösterip göstermediğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Dijital oyunların olumlu etkileri olsa da özellikle çocuklarda ve gençlerde kısıtlanmamış ekran süresi olumsuz etkilere yol açabilmekte, bazı savunmasız bireyler için“oyun oynama”edinimi zaman alıcı ve bağımlılık yapıcı olabilmektedir. Bu araştırmanın örneklemi, İstanbul ilinde yaşları 16 ile 25 arasında değişen erkeklerin oranı %53,3 (n=114), kadınların oranı %46,7 (n=100) olmak üzere toplam 214 Z kuşağı katılımcılarından oluşmaktadır. Araştırmada, Kişisel Bilgi Formu ve Z kuşağının çevrimiçi oyun bağımlılık durumlarını tespit etmek için Çevrimiçi Oyun Bağımlılığı Ölçeği (ÇOBÖ) (Kaya, 2013) uygulanmıştır. Çevrimiçi Oyun Bağımlılığı Ölçeğinin belirlenen değişkenlere göre farklılık gösterme durumunda veriler, t-testi ve ANOVA testleri ile analiz edilmiştir. ANOVA testinde fark çıkması durumunda grup farklılığı için LSD testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda PUBG oyunu oynayan Z kuşağının, diğer çevrimiçi oyunları oynayan Z kuşağına göre bağımlılık düzeylerinin daha riskli olduğu görülmüştür. PUBG oyunu oynayan Z kuşağının, çevrimiçi oyun bağımlılığı ile cinsiyet, oyun oynama süresi, oyun oynadığı platform, oyun oynama modu, bireysel ya da başkalarıyla oynama, oyun oynarken ve oynadıktan sonraki duygu durumu arasında anlamlı farklılıklar olduğu; yaş, oyun türü ve yalnızlık durumu açısından bir farklılık olmadığı bulunmuştur. Aile özelliklerinden ise anne/baba birliktelik durumuna, baba eğitim durumuna ve ailede oyun oynayanların bulunması değişkenine göre farklılıklar bulunmuş; anne eğitim durumu, aile ile birlikte yaşama durumu, aile ile birlikte oyun oynama durumu, aile içinden kimlerle oyun oynadığı ve ailenin ortalama aylık gelirine göre anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Diğer çevrimiçi oyunları oynayan Z kuşağının ise çevrimiçi oyun bağımlılığı ile cinsiyet, oyun oynama modu, oyun türü ve baba eğitim durumuna göre farklılıklar olduğunu; yaş, oyun oynama süresi, oyun oynanan platform, bireysel ya da başkalarıyla oynama, oyun oynarken ki ve sonraki duygu durumu, yalnızlık durumu açısından bir farklılık olmadığı bulunmuştur. Aile özelliklerinden ise baba eğitim durumuna göre farklılıklar bulunmuş; anne/baba birliktelik durumuna, anne eğitim durumu, aile ile birlikte yaşama durumu, ailede oyun oynayanların bulunması, aile ile birlikte oyun oynama durumu, aile içinden kimlerle oyun oynadığı ve ailenin ortalama aylık gelirine göre anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between Generation Z and online game addiction in the context of PUBG game was examined. The research aims to reveal whether the PUBG game addiction levels of generation Z differ in terms of various variables. Although digital games have positive effects, unrestricted screen time can have negative effects, especially in children and young people, and for some vulnerable individuals, the acquisition of“playing”can be time consuming and addictive. The sample of this study consists of a total of 214 generation Z participants, aged between 16 and 25 in İstanbul, with the proportion of males being %53,3 (n = 114) and females being %46,7 (n = 100). In the study, Personal Information Form and Online Game Addiction Scale (ÇOBÖ; Kaya, 2013) were applied to determine online game addiction status of generation Z. In the event that the Online Game Addiction Scale differed according to the determined variables, the data were analyzed by t-test and ANOVA tests. In case of difference in ANOVA test, LSD test was used for group difference. As a result of the research, it was seen that the addiction levels of the generation Z playing PUBG game were higher than the generation Z playing other online games. Generation Z playing PUBG game has significant differences between online game addiction and gender, playing time, platform playing the game, game mode, playing individual or with others, and the mood during and after playing the game; it was found that there was no difference in terms of age, play type and loneliness. Among the family characteristics, differences were found according to mother / father togetherness, father's education level and family members who play games; there was no significant difference in terms of maternal education, living with the family, playing games with the family, with whom they played games within the family, and the average monthly income of the family. Generation Z, who played other online games, had differences according to gender, game mode, game type and father education status; it was found that there was no difference in terms of age, playing time, playing platform, playing with the individual or with others, playing the game and afterwards, and loneliness. Differences were found according to the educational status of the father in the family characteristics; there was no significant difference in terms of mother / father togetherness, maternal education, living with the family, presence of family members, playing games with the family, with whom they played games in the family, and the average monthly income of the family.