Madde bağımlılığı olan ve olmayan ergenlerde algılanan baba tutumları ve babalarındaki kumar oynama davranışının incelenmesi
Examination of perceived father attitudes and fathers' gambling behavior of adolescents with and without substance addiction
  1. Tez No: 692602
  2. Yazar: SEDA ABAYLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAZİYE SENEM BAŞGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada madde bağımlılığı olan/olmayan ergenlerin algıladıkları baba tutumları ve babalarının kumar oynama davranışlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini Gaziantep ilinde bulunan bir psikiyatri kliniğinde madde bağımlılığı nedeniyle tedavi görmekte olan 13-18 yaş arası erkek ergenler ve babaları, Gaziantep'te öğrenim görmekte olan 13-18 yaş arası madde kullanmayan erkek ergenler ve babaları oluşturmaktadır. Katılımcılara Ergen ve Baba Kişisel Bilgi Formu, Ebeveyn Yetiştirme Tarzları Ölçeği ve South Oaks Kumar Tarama Testi uygulanmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre babası kumar oynayan ergenler, oynamayanlara göre babalarından daha fazla duygusal ve fiziksel cezalandırma; daha az duygusal sıcaklık, aşırı korumacılık/müdahalecilik ve kayırmacılık algılamaktadır. Babaların kumar oynama düzeyleri ile ergenlerin algıladıkları duygusal sıcaklık ve aşırı korumacılık/müdahalecilik arasında anlamlı düzeyde negatif; duygusal ve fiziksel cezalandırma arasında ise anlamlı düzeyde pozitif bir ilişki bulunmuştur. Madde bağımlılığı olan ergenlerin babalarının olmayanların babalarından daha fazla kumar oynadığı bulunmuştur. Kumar ve madde bağımlılığının ebeveyn-çocuk ilişkisi açısından değerlendirilmesi için konuyla ilgili daha fazla çalışma yapılması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this current study is to examine the perceived father attitudes of adolescents with and without substance addiction and their fathers' gambling behaviors. The sample of the study consists of male adolescents ages ranged between 13 and 18, receiving and not receiving inpatient treatment in a Psychiatry Clinic with their fathers in Gaziantep. The Questionnaires Adolescent and Father Personal Information Form, EMBU/Father Sub-Dimension and SOGS were applied. The results showed that adolescents whose fathers gambled were more likely to receive emotional and physical punishment from their fathers than those who did not. While there was a significant negative relationship between fathers' gambling levels and adolescents' perceived emotional warmth and overprotection/interventionism; a significant positive relationship was found between emotional punishment and physical punishment. The level of gambling of the fathers of adolescents with substance addiction is significantly higher than the fathers of adolescents without substance addiction.