Okul yöneticilerinin 21. yüzyıl becerilerine sahip olma düzeyi ile okullarda değişimi yönetme yeterlilikleri arasındaki ilişki
The relationship between school administrators' level of 21st century skills and their capability to manage change at schools
  1. Tez No: 692601
  2. Yazar: ŞİRİN YÖRÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF HELVACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı, Uşak ilinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilkokul, ortaokul ve liselerde görevli öğretmen görüşlerine göre, okul yöneticilerinin 21. Yüzyıl becerilerine sahip olma düzeyleri ile değişimi yönetme yeterlilikleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Bununla birlikte araştırmada okul yöneticilerinin, 21. Yüzyıl becerileri ve değişimi yönetme yeterlilikleri düzeylerinin cinsiyet, branş, öğrenim durumu, aynı okulda çalışma süresi değişkenlerine göre anlamlı bir farklılığın bulunup bulunmadığı da araştırılmıştır. Araştırmanın örneklemi, basit tesadüfi örneklem yöntemiyle seçilen Uşak İlinde 2019-2020 eğitim öğretim yılında görev yapan 290 öğretmenden oluşmaktadır. Veri toplama araçları; Çoban, Bozkurt ve Kan, (2019) tarafından geliştirilen Eğitim Yöneticisi 21. Yüzyıl Becerileri Ölçeği ile Helvacı (2004) tarafından geliştirilmiş Değişimi Yönetme Yeterliliği ölçekleridir. Çalışmada elde edilen veriler SPSS 17. 0 istatistik programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, ANOVA, bağımsız örneklemeler t-testi, Pearson momentler çarpımı korelasyon analizi testi uygulanmıştır. Araştırma bulguları ışığında; Öğretmen görüşleri ışığında okul yöneticilerinin 21.yüzyıl becerileri bağlamında“öğrenme ve yenilik becerileri”,“okur-yazarlık becerileri”ve“yaşam ve mesleki becerileri”alt boyutları bakımından ve genel 21.yy. becerileri bakımından“çok”düzeyinde yeterli oldukları sonucuna varılmıştır. Okul yöneticilerinin 21.yüzyıl becerilerinin cinsiyet, branş ve kıdem bakımından anlamlı bir şekilde farklılaşmadığı ancak eğitim düzeyi ve aynı okulda görev yapılan süre değişkenlerine göre anlamlı bir farklılığın bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Okul yöneticilerinin değişimi yönetme becerileri bağlamında“Değişim ihtiyacını belirleme”,“Değişimi hazırlama”,“Değişimi uygulama”ve“Değişimi Değerlendirme”alt boyutları bakımından“çok”düzeyinde yeterli oldukları anlaşılmaktadır. Okul yöneticilerinin 21.yüzyıl becerilerine ilişkin yeterlik düzeyleri ile değişimi yönetme yeterlilik düzeyleri arasında pozitif yönlü yüksek düzeyde anlamlı bir ilişkinin bulunduğu tespit edilmiştir. Okul yöneticilerinin sahip olduğu değişimi yönetme yeterlik düzeyleri ile 21.yüzyıl becerileri kapsamındaki“öğrenme ve yenilik becerileri”arasında,“okur-yazarlık becerileri”arasında ve“yaşam ve mesleki beceriler”arasında pozitif yönlü yüksek düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to reveal the relationship between school administrators' level of 21st century skills and their ability to manage change, according to the opinions of teachers who are working in secondary, primary, and high schools in Uşak. In addition, it was also investigated whether school administrators' levels of 21st century skills and ability to manage change differ in a significant level according to gender, branch, level of education, and working time in the same school. The sample of this research consists of 290 teachers working in public schools in Uşak province and selected by a simple random sampling method in 2019-2020 educational year. As data collection tools; Education Manager's 21st century Skills Scale developed by Çoban, Bozkurt and Kan, (2019) and Change Management Competencies Scale developed by Helvacı (2004) were used. The data which was obtained in the study, analyzed with SPSS 17. 0 statistical program. In the analysis process, ANOVA, descriptive statistics, independent samples t-test, Pearson product-moment correlation analysis test applied. In the light of the findings of this research; according to the opinions of teachers, it was concluded that school administrators are sufficient in terms of“innovation and learning skills”,“literacy skills”,“life and professional skills”as the sub-dimensions of 21st century skills and general 21st century skills at the“very”level. In this study the 21st century skills of school administrators did not differ significantly in terms of branch, gender and seniority, but it was concluded a significant difference according to education level and duration of working in the same school variables. It is also understood that school administrators are very sufficient in terms of the sub-dimensions of managing change such as“Determining the need for change”,“Preparing the change”,“Applying the change”and“Evaluating the change”in terms of their ability to manage change. It has been determined that there is a positive and a significant relationship in a high level between school administrators proficiency level of 21st century skills and the proficiency levels of their change management skills. Positive and highly significant relationship has been concluded between the proficiency levels of school administrators in managing change and“learning and innovation skills”within the scope of 21st century skills, between“literacy skills”and“life and professional skills”in this study.