2000 sonrası Türkiye sinemasında öteki imgesini aşındıran bir öğe olarak çocuk: Büyük Adam Küçük Aşk
Child as an element eroding the image of the other after 2000 in the Turkish cinema: Büyük Adam Küçük Aşk
  1. Tez No: 692611
  2. Yazar: DUYGU İREM CEVHER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ BİLGİN ÜLKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Sinemanın, temsilleri aracılığıyla gerçekliği istediği biçimde üretme ve kitleleri şekillendirme potansiyeli bilinen bir gerçektir. Bu anlamda sinema egemen ideolojiye hizmet edebildiği gibi karşı anlatılara da söz söyleme alanı yaratabilmektedir. Egemen ideolojiyi görünür kılan filmler, sistemin güç ilişkilerini işaret ederek; sesi duyulmayanların, ötekilerin ve bastırılmış olanların alternatif bakış açıları ile farklı bir gözle görülmesinin yolunu açmaktadır. Bu da sinemanın politikleşebilmesi potansiyelini göstermektedir. Çocuk imgesi akışkanlığı ve dönüştürmeye uygun yapısı sayesinde ve tamamlanmamış bir kategori olmasıyla sinemada direniş alanları yaratabilmektedir. Bu nedenle çocuk imgesi sinema için her zaman vazgeçilmez olmuştur. Çalışmanın amacı Büyük Adam Küçük Aşk (2001) filmi özelinde, 2000 sonrası Türkiye sinemasında ötekiliğin aşındırılmasında çocuğun nasıl bir işlevi olduğunu bulmaya çalışmak olmuştur. Film analizi, sosyolojik eleştiri çerçevesinde betimsel analiz yöntemiyle yapılmıştır. Çalışma boyunca, Türkiye sinemasında öteki ve çocuk temsillerinin nasıl olduğu, Türkiye sinemasının 2000 sonrası dönüşümünün ötekine ve çocuk imgesine nasıl yansıdığı tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is a well-known fact that cinema has the potential to produce reality in its own way and shape the masses through its representations. In this sense, cinema may represent the dominant ideology as well as create a space for counter-narratives. Films that make the dominant ideology visible pave the way for the voiceless, the outsiders and the suppressed people with a different point of view , by pointing out the power relations of the system through another perspective. This shows the potential for the politicization of cinema. The image of the child, being fluid and structurely suitable for transformation, and being an incomplete category may have a role to create areas of resistance in cinema. For this reason, the figure of the child has always been indispensable for cinema. The aim of the study was to try to find out what kind of a function the child has in the erosion of otherness in the post-2000 Turkish cinema, especially in the movie Büyük Adam Küçük Aşk (2001). While analyzing the movie, descriptive analysis method was used within the framework of sociological criticism. Throughout the study, it has been revealed how the other and child representations are in Turkish cinema, and how the transformation of Turkish cinema after 2000 is reflected on the outsiders and the image of the child.