2000 sonrası Türk sinemasında aşiret temsillerine maduniyet kavramı üzerinden bakmak
Looking at tribal representations in post-2000 Turkish cinema through the concept of subalternity
  1. Tez No: 868950
  2. Yazar: ÖMER YAVUZ ÖZASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Film Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Sinemanın etkileşimde bulunduğu kültürel, ekonomik, ideolojik, sosyolojik ve psikolojik faktörler, bu sanat formunu toplumsal bir etkileşim ağına dönüştürmektedir. Böylelikle sinemanın toplumsal normları ele alma ve madunun temsilini sağlama konusundaki etkileyici potansiyeli öne çıkmaktadır. Bu çalışma, Türk sinemasında aşiret temsillerinin yaşamış oldukları maduniyetin anlaşılması adına, Türkiye'de etnik kimlikleri ile Türklerden sonra en baskın kümeyi oluşturan Kürtlerin, Doğulu kimliği olarak adlandırılan imajları ve görsel kodlarını içerisinde barındıran aşiret yapılarını dikkate almaktadır. Bu tez, Kürt etnik grubunun toplumsal örgütlenme biçimindeki hiyerarşik ayrımı ve cinsiyetlendirilmiş özne içerisindeki madun temsil görünümlerini“Gülizar”(2004) ve“Güneşi Gördüm”(2009) filmleri özelinde incelemeyi amaçlamaktadır. Spivak'ın“Madun Konuşabilir mi?”başlıklı makalesi, madunun ontolojik çıkmazları varoluş mücadelesinin karmaşıklığı ile bu faktörlerin belirlediği coğrafyalarda susturulan bir ses, içselleştirilmiş bir sessizlik ve ötekilik damgası altında varoluş mücadelesini somutlaştırmaktadır. Vatandaşlık yapılarına erişimden mahrum kalan madun, âdeta sanal bir hiçlik durumundadır. Maduniyet kavramı, 'öteki' grupların egemen güçlerin etki alanından sistemli bir biçimde dışlanmasını içerir ve bu durum, bu grupların kimliklerini ifade etme ve taleplerini dile getirme kapasitelerini kısıtlamaktadır. Kökleşmiş hegemonik düzen, diğer toplumsal aktörleri söylem ve belirli normlar aracılığıyla kategorize etmekte ve koşullandırarak hâkimiyetini sürdürmeye çalışmaktadır. Bu epistemik süreç, madunu kendi maduniyeti içinde yaşamaya zorlar, onu gönüllü bir ötekilik taşıyıcısı ve bu statüyü sürekli olarak yeniden üreten bir figür haline getirmektedir. Özünden habersiz, temel hak ve özgürlüklerinden yabancılaşmış bir şekilde, madun sosyal olarak izole edilmiştir. Bu bilgiler ışığında Spivak'ın madun konsepti çatı kavram olarak kullanılmıştır. Bu bağlamda“Gülizar”ve“Güneşi Gördüm”filmleri eleştirel söylem analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Böylece heterojen bir yapı içerisinde ele alınan Kürt aşiret yapılarının içerisinde varlık gösteren bireylerin yaşamış oldukları maduniyetin zamansal ve uzamsal alanlarda sınırsız bir dolaşım ile işlevsellik kazandığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The interaction of cinema with cultural, economic, ideological, sociological, and psychological factors transforms this art form into a network of societal interaction. Thus, the influential potential of cinema in addressing societal norms and representing the marginalized becomes prominent. This study aims to understand the marginalization experienced by representations of tribalism in Turkish cinema, focusing on the Kurds, the second most dominant ethnic group in Turkey after the Turks, and their tribal structures containing Eastern imagery and visual codes referred to as“Eastern identity”. This thesis aims to examine the hierarchical distinction in the social organization of the Kurdish ethnic group and the representations of marginalization within the gendered subject through the films“Gülizar”(2004) and“I Saw the Sun”(2009). Spivak's article“Can the Subaltern Speak?”illustrates the ontological impasses of the marginalized, a silenced voice struggling for existence amidst the complexity of hegemonic structures, internalized silence, and the stigma of otherness in geographies shaped by these factors. Deprived of access to citizenship structures, the marginalized exist in a state of virtual non-being. The concept of marginalization entails the systematic exclusion of 'other' groups from the sphere of influence of dominant powers, limiting their capacity to express their identities and articulate their demands. The entrenched hegemonic order categorizes and conditions other social actors through discourse and specific norms, seeking to maintain its dominance. This epistemic process coerces the marginalized to live within their marginality, becoming voluntary bearers of otherness and constantly reproducing this status. Unaware of their essence and alienated from their fundamental rights and freedoms, the marginalized are socially isolated. In light of these insights, Spivak's concept of the subaltern is used as a framework. In this context, the films“Gülizar”and“I Saw the Sun”are analyzed using the method of critical discourse analysis. Thus, it is concluded that the marginalization experienced by individuals within Kurdish tribal structures within a heterogeneous framework gains functionality through unlimited circulation in temporal and spatial dimensions.