Absurdism in Turkish cinema
Türk sinemasında absurdizm
- Tez No: 552348
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÇAĞIL ÖMERBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Absürt duygularla ortaya çıktığından, birçok filozof absürdü açıklamak için üzerinde çalışmalar yapmıştır. Absürdün kelime anlamı genel olarak, tamamen veya açık bir şekilde anlamsız, irrasyonel, mantıksız veya gerçek olmayan bir durum olarak tanımlanır, tüm nedenlerin veya sağduyunun aksine, gülünç bir şekilde aptalca olandır. Özellikle, Heidegger, Kierkegaard ve Sartre gibi varoluşçu filozoflar absürt kavramın üzerinde çalışmaları vardır. Bu doğrultuda absürt açıklanırken varoluştan ayrılamaz. Felsefede absürdizm, insanın doğasında var olan değer ve anlamı bulma eğilimi ile insanın bu şeyi bulamaması arasındaki çelişkiyi ifade eder. Camus ile başlayan dönemde popüler olan literatürdeki absürt bir alt tür olma potansiyeli ile tiyatroda ve son olarak da sinemada yerini bulmuştur. Sinemanın diğer sanat dallarına göre daha genç ve hala gelişen bir sanat dalı olması sebebiyle, sinema alanındaki absürt kavramlar üzerinde geniş çaplı araştırmalar yeterince yapılmamıştır. Bu tezde, Camus'un anlatımıyla absürt kavramını, özel bir anlatım diline ve değişken bir kültür yapısına sahip Türk sineması üzerinde açıklıyorum. Türk sinemasının içerisinde absürt unsurlarla sıklıkla karşılaşmak mümkündür. Bunun nedeni, özellikle Erken Yeşilçam ile Yeşilçam Sonrası arasında yaşanan dönemde, Türkiye'nin hızlı modernleşmesi sonucu sosyal, kültürel ve teknolojik çelişkilerle karşı karşıya kalınmıştır. Türk sinemasındaki teknik ve maddi kusurlardan dolayı ilk önce absürt öğeler ortaya çıkmış olsa da Türkiye'nin modernleşme süreci doğrultusunda 2000'li yıllarda bilinçli bir şekilde absürt kavramını kullanılmaya başlanmıştır. Camus'un açıklamalarından ve tiyatrodaki absürt kavramından yola çıkarak oluşturduğum sinemadaki absürdün ortaya çıkmasına neden olan temel etmenlerini Zeki Demirkubuz'un Yazgı ve Ömer Kavur'un Anayurt Oteli filmi üzerinden açıklayacağım.
Özet (Çeviri)
The absurd is made through emotions, which many philosophers have been interpreted in time both in sampling and explanation. Absurd is generally defined as an utterly or senseless, meaningless, irrational, illogical or untrue condition, contrary to all reason or common sense, laughably foolish. In particular, there are studies on the absurd concept in the work of philosophers such as Heidegger, Kierkegaard, and Sartre. In this direction, the absurd cannot be separated from existence while explaining. Absurdism in philosophy refers to the conflict between the human tendency to seek inherent value and meaning in life and the human inability to find any It disturbs the rules of logic. The absurd in the literature, which was popular in the period beginning with Camus, absurd has the potential to be considered as a sub-genre, which finds its place in the theater and finally in cinema. Because cinema is a younger and still developing art branch compared to other branches of art, large-scale researches on absurd studies in the field of cinema have not been done sufficiently. In this thesis, I explain the concept of absurd and absurd elements with the expression of Camus on Turkish cinema, which has a specific language and a variable cultural structure. It is possible to encounter absurd elements frequently in early Turkish cinema. The reason for this, especially in the period between the Early-Yeşilçam and Post-Yeşilçam, as a result of rapid entry into the modernization process in Turkey, faced social, cultural, and technological contradictions. Although firstly absurd elements, though primarily been due to technical and material defects in Turkish cinema, in line with Turkey's modernization process began to be used consciously and these elements turn into the absurd concept in the 2000s. Based on Camus' explanations and the concept of absurd in theater, I will explain the main reasons of the absurd concept in the cinema through Zeki Demirkubuz's movie, Yazgı [Fate] and Ömer Kavur's Anayurt Oteli [Homeland Hotel].