Rota-baxter cebirleri
Rota-baxter algebras
  1. Tez No: 692619
  2. Yazar: SEDEN BETÜL TOR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENNET ESKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
(A,∙), R halkası üzerinde bir cebir olsun. P:A→A lineer dönüşümü bir λ ∈ R ve her x,y ∈A için P(x)∙P(y)=P(P(x)∙y)+P(x∙P(y) )+λP(x∙y) koşulu sağlanıyorsa A ya λ ağırlıklı Rota-Baxter cebiri ve P ye de Rota-Baxter operatörü denir. Bu tezde Rota-Baxter cebirleri tanıtılmış, serbest Baxter cebirlerinin yapısı incelenmiş, Rota- Baxter cebirleri için Gröbner-Shirshov bazı verilmiş ve bir Rota-Baxter operatörüne sahip bir serbest Lie cebirinin nasıl inşa edilebileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Let A be an algebra over the ring R . The linear operation P:A→A satisfying the following identity for some λ ∈ R and for all x,y ∈A P(x)∙P(y)=P(P(x)∙y)+P(x∙P(y) )+λP(x∙y) then (A,P) is a Rota-Baxter algebra of weight λ and P is a Rota-Baxter operator. In this thesis, Rota-Baxter algebras are described, the struction of free Baxter algebras is investigated, Gröbner-Shirshov basis for Rota-Baxter algebras is given, and it is shown how a free Lie algebra with Rota-Baxter operator can be constructed.