Rota belirleme için hibrit zeki model geliştirilmesi
Development of a hybrid intelligence model for routing
- Tez No: 731321
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Aynı gün içerisinde müşterilerine hizmet götürmeye çalışan firmaların en büyük problemlerinden biri günlük rota planlamasının yapılmasıdır. Rota planlamalarının sadece en optimal şekilde yapılması şirketlerin ihtiyaçlarını tam olarak karşılamamaktadır. Şirketler müşterilerine en kısa mesafe rota planı oluştururken kendi belirledikleri önceliklendirmelere göre hizmetin devamlılığını sürekli hale getirmeye çalışmaktadır. Bu önceliklendirme ve en optimum çözümler için insan gücüne ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tez çalışmasında şirketlerin bazı önceliklerini ön plana alınarak, en az maliyetle, müşteri memnuniyetinin artırılması amaçlayan zeki bir hibrit sistem tasarlanmıştır. Yapay zekâ destekli olarak tasarlanan Uzman Sistemin gerçekte hayatta işin uzmanı insanlar ile karşılaştırılması sağlanarak sistemin verimliliği ölçümlenmiştir. Oluşturulan hibrit sistem sayesinde guguk kuşu algoritması kullanılarak en kısa mesafe ölçümü yapılmış, Uzman sistem sayesinde şirketlerin önceliklendirme kriterleri iş sıralamalarına etki etmesi sağlanmıştır. Bu sayede iş gücü giderlerinin azalabileceği, optimizasyon konusunda başarılı ve müşteri memnuniyeti sağlayabilecek sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the biggest problems of companies that trying to serve their customers on the same day is the day-to-day route planning. Only optimal route planning does not fully meet the needs of the companies. When creating the shortest distance route plan for customers, companies are trying to keep the service on going based on their own prioritization. Human power is needed for this prioritization and optimal solutions. In this thesis study, a smart hybrid system is designed to put some of the priorities of companies at the forefront and to increase customer satisfaction at minimal cost. The efficiency of the system is measured by comparing the expert system with people who are experts in their business in real life, which is designed with artificial intelligence withinwithi the experts in real life. With the hybrid system created, the shortest distance is measured using the cuckoo algorithm, and thanks to the Expert system, the criteria for prioritization are influenced by the job rankings. In this way, this results in reduced workforce costs, which can be successful in optimization and provide customer satisfaction.