Hümik asidin arpada (Hordeum vulgare f. hexastichon) bitki gelişimi ve nitrat alımı üzerine etkisi
Effect of humic acid on the growth and nitrate uptake in barley (Hordeum vulgare f. hexastichon)
- Tez No: 692627
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT YAĞMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bitki Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Organik maddelerden elde edilen hümik asitlerin (HA) tarımsal açıdan faydaları göz ardı edilemez. Yapılan bu çalışmada, hidroponik ortamda besin çözeltisi içerisinde yetiştirilen arpa fidelerine uygulanan artan miktarlarda HA'nın bitkinin yaprak ve kök uzunluğu, yaprak yaş ve kuru ağırlığı, yaş ve kuru kök ağırlığı ve nitrat alınımı üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Büyüme kabininde saf su içerisinde çimlendirilen ve yedi günlük olgunluğa erişen arpa fideleri besin çözeltisi içeren her biri 100 ml'lik şişelere aktarılmıştır. Çalışma 3 tekerrürlü gerçekleştirilmiş ve 0, 85, 850 mg/100 ml hümik asit konsantrasyonları uygulanmıştır. Araştırma sonucunda 85 mg/100 ml HA uygulaması arpa bitkisinin kök kuru ağırlığı, yaprak yaş ve kuru ağırlığı ve yaprak uzunluğunu istatistiksel olarak önemli ölçüde etkilemiştir (P=0,05). Aynı zamanda işaretlenmiş 15N'den gelen toplam N Kütle Spektrometresi ile analiz edilmiş ve hümik asit uygulamasının azot alınımı üzerine istatistiksel olarak önemli bir etkisinin olmadığı gözlenmiştir. Elde edilen bu bulgu yapılan yarı kantitatif RT-PCR testleri ile de desteklenmiştir. Araştırma sonucunda 85 mg/100 ml hümik asit uygulamasının arpada fide gelişimini desteklediği fakat bitkinin azot alımı üzerine herhangi bir etkisinin olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The agricultural benefits of humic acids (HA) obtained from organic substances cannot be ignored. In this study, the impacts of increasing amounts of HA applied to barley seedlings grown in nutrition solution in hydroponic environment on leaf and root length, leaf wet and dry weight, wet and dry root weight and nitrate uptake were investigated. The barley seedlings germinated in pure water in the growth chamber and reached seven-day maturity were transferred to bottles containing nutrient solution. The study was performed in 3 replications and humic acid concentrations of 0, 85, 850 mg/100 ml were applied. As a result of the research, 85 mg/100 ml HA application significantly affected root dry weight, leaf fresh and dry weight and leaf length of barley plant (P=0.05). Therewithal, the total N from the labeled 15N was analyzed by Mass Spectrometry and it was observed that the application of humic acid did not have a statistically significant effect on nitrogen uptake. As a result of the research, it was determined that the application of 85 mg/100 ml humic acid supported the seedling growth in barley but had no effect on the nitrogen uptake of the plant.