Edebiyato modern ê Zazaki (Dewir, tewir u mewzu)
Modern Zaza edebiyatı (Dönem, tür ve konu)
- Tez No: 692626
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED ÇETKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Zazaca
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Yaşayan Diller Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zaza Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Modern ve Modernizm tezi 17. Yüzyıldan itibaren sosyal bilimler literatüründe yer almaya başlamıştır. Modern olmak, bir düşünce ve zihniyeti temsil eder. Bu düşünce ilim, kültür, edebiyat ve siyaset alanında bu alanların gelişmesine göre yeni ekseninde toplumsal değişimleri takip eder ve onlarla yan yana ilerler. Modernzim anlayışı 19. Yüzyılın ikinci yarısından itibaren sanat, mimarlık ve edebiyat alanında görülür ve 20. Yüzyılın başında bu alanlarda etkili olur. Feodalizm, kilise, Yüzyıl Savaşları, 1. ve 2. Dünya Savaşı Avrupa'da kötü, olumsuz ve yıkıcı etkiler bırakır. Modern tarz, bu etkilerin ve olumsuz olayların sonucunda ortaya çıkar, gelişir ve hükmünü koyar. Modernizm, yeni ve çağdaş şeylere tutunur ve bağlanır. Modernizm ortaya çıktıktan sonra gelenek, usul ve dinin bı tesiri azaltmış ve gevşetmiştir. Modernizm, yine bu süreçte bir edebiyat ve sanat akımı olur. Bu çerçevede modern edebi türler ulus bilinci, özgürlük arzusu, insan öznesi ve sosyal olaylar etrafında insanın yalnızlığı, problemleri, bunalımları ve sıkıntılarını, gerçeklik, bilinç ve bilinçaltı gibi yeni konuları ele alır. Modern edebiyat geleneksel yapıları, klasik anlatımı, din ve yerleşik kuralları reddeder. Yeni şeyleri ve usulleri günün anlayışına göre kabul eder, gözetler, edebiyat ve sanat alanına taşır. Modern edebi eserlerde toplumsal değerlerin çatışması, insanların bunalımları, insanın bunalım ve dengesizlikleri, yerleşik usullere başkaldırısı konu olarak işlenir. Yine modern eserlerde realist ve alegorik bir anlatım kendini gösterir. Modernizm, çağdaş felsefi ve edebi akımların etkisiyle hareket eder ve edebi türleri bu etkiye göre inceler. Modernizmin merkezinde bizatihi insan vardır ve bu insan olayların etkisi altında edebi eserlerde yer alır. Modernizm ve modern edebiyat Batı'da 17. Yüzyıldan itibaren etkili olur. Bu etki Türk, Fars, Zaza ve Kürt gibi Doğu edebiyatlarında 19 ve 20. Yüzyıldan itibaren kendini gösterir. Zaza edebiyatı, hem yazılı edebiyat hem modern edebiyat alanında çeşitli sebeplerden dolayı geç yer alır. Zaza edebiyatında ilk yazılı eser bundan 120 yıl önce yazılır. Modern bir eser ise 40 yıl önce 1980 yılında yazılır. Bu çalışma, başlangıcından günümüze kadar modern Zaza edebiyatı sürecini 'dönem, tür ve konu' ekseninde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The terms Modern and Modernism have been involved in the social sciences literature since the 17th century. Being modern represents thought and mindset. This thought followed the social changes in its new axis according to the development of these fields in science, culture, literature and politics and moved side by side with them. The perception of Modern and Modernism has been seen in art, architecture, and literature since the second half of the 19th century and was influential in these fields at the beginning of the 20th century. Feudalism, the Church, the Hundred Years' Wars, the 1st and 2nd World Wars had terrible, adverse and devastating effects in Europe. The modern style emerged, developed and dominated as a result of these influences and adverse events. Modernism adheres to and connects with new and contemporary things. Modernism emerged in a period where the impact of tradition, custom, and religion diminished and loosened. Modernism also became a trend of literature and art in this period. In this context, modern literary genres deal with new subjects such as the loneliness, problems and crises of the human being, reality, consciousness and subconscious around the consciousness of the nation, desire for freedom, human subject and social events. Modern literature rejects traditional structures, classical expression, religion, and established rules. It accepts and observes new things and methods according to the understanding of the day and moves it to the field of literature and art. In modern literary works, the clash of social values, depressions and imbalances of people, revolt against established methods are discussed as subjects. Again, a realist and allegorical expression is seen in modern works. Modernism moves under the influence of contemporary philosophical and literary movements and examines literary genres according to this effect. At the centre of modernism is the human being, and this person takes place in literary works under the influence of events. Modernism and modern literature have been influential in the West since the 17th century. This influence manifests itself in Turkish literature from the second half of the 19th century and in Kurdish literature from the beginning of the 20th century. Zaza literature lately takes place in both written literature and modern literature for various reasons. The first written work in Zaza literature was written 120 years ago. A modern work was written 40 years ago in 1980. This study investigated the process of modern Zaza literature from the beginning to the present in the axis of“period, genre and subject”.