Humik asidin değişik adsorbentler üzerinde adsorpsiyonu
Adsorption of humic acid on different adsorbents
  1. Tez No: 254970
  2. Yazar: MUKADDER AL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MAHRAMANLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Humik asit, sularda ve toprakta bulunmaktadır. Bazı araştırmacılar, humik asidin sularda koku ve renge neden olduğunu ve ağır metaller ile bazı kompleksler oluşturduğunu göstermişlerdir. Bu nedenle humik asidin sulardan uzaklaştırılması ve uzaklaştırma mekanizmalarının açıklanması gerekmektedir.Bu çalışmada sulu çözeltilerden humik asidi uzaklaştırmak için üç aktif karbon kullanılmıştır.Adsorpsiyon verileri Langmuir ve Freundlich izotermleri kullanılarak analiz edildi. Sonuçlar, Langmuir izoterminin adsorpsiyon verilerini daha iyi temsil ettiğini gösterdi. Humik asit çözeltilerinin pH değerleri, çalışmada kullanılan adsorbentlerin adsorpsiyon kapasitelerine etki etti.Humik asidin değişik adsorbentler üzerine adsorpsiyonunun kinetik ve termodinamik tarafı üzerine çok az bilgi bulunmaktadır. Bu nedenle, kinetik ve termodinamik deneyler yapıldı.Humik asidin başlangıç adsorpsiyon hızı hızlıydı. Adsorpsiyon hız verileri, Lagergren eşitliği ile analiz edildi ve üç aktif karbon için hız sabitleri hesaplandı. Bütün adsorbentler için tanecik içi difüzyon katsayıları hesaplandı. Hem sınır tabaka hem de tanecik içi difüzyon humik asit adsorpsiyonunda önemli rol oynadı.?G0, ?H0 ve ?S0 gibi termodinamik parametreler hesaplandı ve humik asidin üç adsorbent üzerindeki adsorpsiyonu endotermik ve kendiliğinden bulundu.Cr(VI) adsorpsiyonuna humik asidin etkisi de incelendi. Sonuçlar humik asidin varlığının Cr(VI) adsorpsiyonunu arttırdığını gösterdi.Kesikli çalışmalardan elde edilen veriler bir adsorbentin adsorpsiyon kapasitesini göstermektedir. Bununla beraber kolon proseslerinde adsorbent-adsorbat sistemlerini çalışmak gereklidir. Bu nedenle, bu çalışmada kolon deneyleri yapıldı. Bu çalışmada kullanılan adsorbentlerin kolondaki kapasiteleri, kesikli çalışmalardaki kapasitelerden daha yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Humic acid is present in waters and soil. Some researches showed that humic acid may be source of smell and colour in water and may form some complexes with heavy metals. Therefore it is necessary to remove humic acid from waters and to understand the removal mechanism.In this study, three activated carbons were used as adsorbents for the removal of humic acid from aqueous solution.The adsorption data were analyzed using the Langmuir and Freundlich isotherms. The results indicated that the Langmuir isotherm was found the represent the adsorption data better. The pH values of humic acid solutions affected the adsorption capacity of the adsorbents used in the study.Very little information is available on the kinetics and thermodynamic aspects of adsorption of humic acid on the different adsorbents. Therefore kinetic and thermodynamic experiments were carried out.The initial rate of adsorption of humic acid was fast. Adsorption rate data were analyzed by the Lagergren equation and the adsorption rate constants for three activated carbons were calculated. The intraparticle diffusion coefficients for all the adsorbents were also calculated. Both boundary layer and intraparticle diffusion played important roles in the adsorption of humic acid.Thermodynamic parameters such as ?G0, ?H0 and ?S0 were calculated and the adsorption of humic acid on three adsorbents was found to be endotermic and spontaneous.The effect of humic acid on the adsorption of Cr(VI) was also studied. The results showed that the precences of humic acid increased adsorption of Cr(VI).The data obtained from batch studies show the adsorption capacity of an adsorbent. However, it is necessary to study the adsorbent-adsorbate systems in column processes. Therefore, column experiments were carried out in this study. Column capacities of the adsorbents used in the study were found to be higher than batch experiments.