Altınözü ilçesinde yaşayan iki dilli konuşurların ağız özellikleri
Dialect characteristics of bilingual speakers living in Altinözü district
  1. Tez No: 692658
  2. Yazar: HÜSEYİN TUTAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET HAŞİMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırma, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Hatay ilinin Altınözü ilçesinde yaşayan iki dilli konuşurların ağız özelliklerini tespit etmek ve incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla örneklem yöntemiyle 18 yerleşim biriminden 18 kişiden metin derlemesi yapılmış ve derlenen bu metinler yazıya aktarılmıştır. Daha sonra metinler çağdaş Türkiye Türkçesiyle karşılaştırılarak ortaya çıkan farklılıklar tespit edilmiştir. Bu karşılaştırmalar Hatay ağzı ile de yapılmıştır. Araştırma bulgularında Altınözü ilçesinde yaşayan iki dilli konuşurların ağzında, Oğuz Türkçesinin tarihsel gelişim sürecinde olduğu gibi ve bugün birçok Anadolu ağzında da tespit edilen, ses değişmeleri tespit edilmiştir. Ölçünlü dille aynı kullanı-ma sahip yönleri ile ölçünlü dile göre farklılık gösteren yönleri de araştırmada tespit edilmiştir. Altınözü ilçesinde yaşayan iki dilli konuşurların ağzından tespit edilen hu-suslardan birisi de iki dilli konuşurlarda görülen kod değişimidir. Bazı hâl eklerinin birbirlerinin yerine kullanıldığını görülmektedir. Bu çalışmada elde edilen sonuçlardan birisi de araştırmanın, iki dilli konuşurlarla ilgili ağız çalışmalarının hazırlanmasında atılacak adımlardan birisini teşkil edecek olmasıdır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to identify and examine the dialects of bilingual speakers living in Altınözü district of Hatay, which has hosted many civilizations. For this purpose, texts were collected from 18 people from 18 settlements using the sampling method and these collected texts were transcribed. Then, the differences that emerged were determined by comparing the texts with modern Turkey Turkish. These comparisons were also made with Hatay dialect. In the research findings, sound changes have been determined in the dialects of bilingual speakers living in Altınözü district, as in the historical development of Oghuz Turkish, and in many Anatolian dialects today. The aspects that have the same usage with the standard language and the aspects that differ according to the stand-ard language were also determined in the research. One of the issues identified from the dialects of bilingual speakers living in Altınözü district is the code change seen in bilingual speakers. It is seen that some case suffixes are used interchangeably. We see that some state suffixes are used interchangeably. One of the results obtained in this study is that the research will constitute one of the steps to be taken in the preparation of dialect studies about bilingual spea-kers.