İktisadî güvenlik açısından gıda güvenliğinin Türkiye'deki tarımsal alanlar temelinde önemi: Buğday üretimi örneği
The importance of food security in terms of economic security on the basis of agricultural lands in Turkey: Wheat production example
- Tez No: 692689
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR SELÇUK AKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
20. yüzyıl itibariyle güvenlik çalışmalarının kapsamı oldukça genişlemiş ve derinleşmiştir. Bu kapsamdaki yeni yaklaşımlardan biri de insanî güvenlik yaklaşımı olmuştur. Gıda güvenliği ve iktisadî güvenlik, insanî güvenliğin sağlanması hususunda gerekli kategorilerden ikisi olmakla birlikte, ulusal ve uluslararası güvenlik bağlamında da değerlendirilmektedir. Bu çalışma, gıda güvenliği ve iktisadî güvenlik arasındaki ilişkiyi, başta liberal politikalar ve iklim değişikliğinin yarattığı küresel istikrarsızlıklar ve değişimler temelinde incelemektedir. Bu kapsamda Türkiye'nin durumu ise tarımsal alanlar ve buğday politikaları temelinde ele alınarak, Arz – Talep Denge Analizi ve Kendi Kendine Yeterlilik Oranı Analizi yapılmaktadır. Birinci Bölüm, güvenlik kavramının ve güvenlik çalışmalarının gelişimini ve iktisadî güvenlik kavramını incelemektedir. İkinci Bölüm, gıda güvenliği ve iktisadî güvenlik ilişkisini ele almaktadır. Son olarak Üçüncü Bölüm ise Türkiye'de bu kapsamdaki politikaları incelemekte, gıda güvenliği ve iktisadî güvenliğin durumuna ilişkin analizleri içermektedir.
Özet (Çeviri)
By the 20th century, the scope of security studies has broadened and deepened considerably. One of the new approaches in this context has been the human security approach. Although food security and economic security are two of the necessary categories to ensure human security, they are also evaluated in the context of national and international security. This study examines the relationship between food security and economic security on the basis of global instabilities and changes, caused by liberal policies and climate change. In this context, Turkey's situation is handled on the basis of agricultural lands and wheat policies, Supply-Demand Balance Analysis, and Selfsufficiency Ratio Analysis are performed. Chapter One, examines the development of the concept of security and security studies, and the notion of economic security. Chapter Two, deals with the relationship between food security and economic security. Finally, the Third Chapter, examines the policies in this context in Turkey and includes analyzes on the situation of food security and economic security