İndirgenmiş nakit akımları analizi ile firma değerleme: BİST otomotiv sektöründe bir uygulama
Firm assessment with reduced cash flow analysis: An application in BIST automotive industry
- Tez No: 692688
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESER YEŞİLDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Günümüz finans dünyasının en fazla tartışılan konulardan biri şirket değerlemeleridir. Halka arz, birleşme, satın alma veya hisse senedi seçimlerinde analistler başta olmak üzere tüm piyasa aktörleri şirketlerin en doğru şekilde değerlerini tespit etmeye çalışmaktadır. Birçok şirket değerleme yöntemi bulunmasına karşın bunlardan en çok kullanılanı indirgenmiş nakit akımları yöntemidir. Bu yöntem şirketin gelecekte üretileceği düşünülen nakit akımlarını belirli bir iskonto oranıyla bugünkü değerine indirgeyerek şirket değeri hakkında bilgi sunmaktadır. Türkiye'de otomotiv sektörü, ekonominin lokomotif sektörlerinden biridir. Otomotiv sektörü hem yarattığı katma değer hem de istihdama katkısı açısından Türkiye ekonomisindeki rolü yadsınamaz. Otomotiv sektörü aynı zamanda diğer sektörlerin alıcısı veya tedarikçisi olması sebebiyle bu sektörlerinde gelişimi için stratejik öneme sahiptir. Bunların yanında cari işlemler dengesinde de kilit rol oynamaktadır. Bu çalışmanın amacı, en çok kullanılan firma değerleme yöntemlerinden olan indirgenmiş nakit akımları yöntemi ile Borsa İstanbul'da yer alan otomotiv şirketlerinin değerlemesini yapmaktır. Bunun için BIST'te yer alan beş otomotiv şirketinin 2014-2020 yılları arasındaki finansal tabloları kullanılarak gelecek projeksiyonları oluşturulmuştur. Çalışma sonuçları dört şirketin firma değerinin borsa fiyatlarına yakın ancak altında olduğunu, buna karşın bir şirketin firma değerinin ise borsa fiyatlarının üstünde olduğunu göstermiştir. Ancak firmaya serbest nakit akımları yönteminin tüm otomotiv şirketleri için anlamlı sonuçlar vermediği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most discussed issues in today's financial world is company valuations. All market actors, especially analysts, try to determine their values in the most accurate way in public offering, merger, acquisition, or stock selection. Although there are many company valuation methods, the most used one is the discounted cash flow method. This method provides information about the value of the company by reducing the cash flows thought to be generated in the future to its present value with a certain discount rate. The automotive sector in Turkey is one of the locomotive sectors of the economy. The role of the automotive industry in the Turkish economy is undeniable in terms of both the added value it creates and its contribution to employment. Since the automotive sector is also a buyer or supplier of other sectors, it has a strategic importance for the development of these sectors. In addition to all these, it also plays a key role in the current account balance. The aim of this study is to evaluate the automotive companies in Borsa Istanbul with the discounted cash flow method, which is one of the most used company valuation methods. For this purpose, future projections were created by using the financial statements of five automotive companies in BIST between the years 2014-2020. The results of the study showed that the firm value of four companies was close to but below the stock market prices, whereas the firm value of one company was above the stock market prices. However, it has been observed that the free cash flow method to the firm does not yield significant results for all automotive companies.