Kaidrin içeren bir biyostimülant ve yapraktan uygulanan potasyumun bitki gelişimine etkisi
Effect of a caidrine contained biostimulant and foliar potassium fertilization on plant growth
- Tez No: 692741
- Danışmanlar: PROF. DR. BURÇİN ÇOKUYSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bitki Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Araştırma, mısırda (Zea mays L.) artan dozlarda yapraktan K uygulamalarının ve topraktan kaidrin etken maddesini içeren biyostimülant uygulamalarının tanelik mısırın verimine ve beslenme durumuna etkilerini incelemek amacıyla 2016 yılında Ege Üniversitesi'ne bağlı Menemen Araştırma ve Uygulama çiftliğinde yürütülmüştür. İki faktörlü tesadüf blokları deneme desenine göre yürütülen çalışmada kontrol parselleri ile beraber yapraktan %3'lük ve %6'lık K2SO4, topraktan kaidrin etken maddesini içeren biyostimülant uygulamaları, üç yapraklı ve altı yapraklı dönemler olmak üzere iki farklı gelişme döneminde uygulanmış ve elde edilen sonuçlar varyans analizi (ANOVA), Duncan analizi gibi istatistiksel yöntemler ile karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre biyostimülant uygulaması verim, bin tane ağırlığı, bitki boyu, yaprak P, K, Ca, Mg, Fe, Cu, Zn, Mn konsantrasyonlarını önemli seviyede etkilemiştir. Yaprak N içeriği ise en yüksek %6'lık K2SO4 uygulaması ile belirlenmiştir. Sonuçlar uygulama zamanları açısından incelendiğinde ise üç yapraklı dönemde gerçekleştirilen uygulamaların bitki boyunu, altı yapraklı dönemde gerçekleştirilen uygulamaların ise verim, yaprak P, K, Ca, Cu, Zn ve Mn konsantrasyonlarını anlamlı ölçüde etkilediği bulunmuştur. Çalışmada elde edilen sonuçların tümü incelendiğinde, verim ve bitkilerin beslenme durumlarının iyileştirilmesi açısından altı yapraklı dönemde %3'lük K2SO4 uygulaması ya da üretim sırasında her iki dönemde de biyostimülant uygulanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The research was conducted to investigate the effects of increasing foliar K levels and a caidrine contained soil biostimulant application on two different growth stages on yield, agronomic attributes and plant nutritional status of maize (Zea mays L.) in 2016 growing season, in E. U. Z. F. Menemen Research and Practice Farmyard. The study was designed as randomized blocks design with four replications and the applications were the combinations of two foliar potassium levels (%3 K2SO4 and %6 K2SO4), a caidrine included biostimulant and two different growth stages (V3 and V6). The results were analyzed with ANOVA and Duncan's test methods. Results showed that; the highest yield, thousand grain weight, plant height, foliar P, K, Ca, Mg, Fe, Cu, Zn, Mn concentrations were achieved by the biostimulant applications. The highest foliar N concentration was resulted in %6 K2SO4 application. Also the effects of timing were seen significant on the plant height for V3 applications and yield, foliar P, K, Ca, Cu, Zn, Mn concentrations for the V6 applications. According to all the results of the research, it was concluded that; %3 K2SO4 application at V6 growth stage or the biostimulant application on both growth stages should be recommended in plant production, to increase the yield, plant nutritional status of plants.