Investigating high school students' mathematics achievement with level of sources of mathematics self-efficacy, gender and school types
Lise öğrencilerinin matematik başarının matematik öz-yeterliği kaynaklarının düzeyi, cinsiyet ve okul türü ile incelenmesi
- Tez No: 692742
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAT ÇATALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı, lise öğrencilerinin matematik başarılarını araştırmaktır. Öğrencilerin matematik başarıları, 2019-2020 eğitim öğretim yılının birinci dönem sonunda toplanılan en son matematik dönem sonu notuna göre belirlendi. Betimleyici araştırma yöntemini kullanarak matematik başarıları hakkında bilgi edinmek için, matematik öz-yeterlik kaynaklarının düzeyi, cinsiyet ve okul türleri incelenmiştir. Öğrencilerin matematik başarılarını matematik öz-yeterlik kaynakları düzeyi, cinsiyet ve okul türleri açısından analiz etmek için betimleyici istatistik kullanılmıştır. Katılımcılar 9, 10 ve 11. sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Bu çalışmaya özel ve devlet okullarından toplam 644 öğrenci katılmıştır. Öğrencilerin matematik öz-yeterlik kaynaklarını ölçmek için Perkmen (2016) tarafından geliştirilen matematik öz-yeterlik kaynakları anketinin Türkçe versiyonu kullanılmıştır. Öğrencilerin matematik öz-yeterlik kaynakları düzeyleri ile matematik başarıları arasında bir ilişki olup olmadığı araştırılmıştır. Öğrencilerin matematik başarıları ile kişisel deneyimleri, dolaylı deneyim ve sosyal ikna ve fizyolojik durumları arasında istatistiksel anlamlı ve pozitif bir korelasyon olduğunu göstermiştir. Ayrıca öğrencilerin matematik başarıları açısından cinsiyet farklılığını ve okul türlerini incelemek için iki bağımsız örneklemler t testi kullanılmıştır. Kız öğrencilerin matematik başarısı lehine, orta etki büyüklüğüne sahip olup kız ve erkek öğrenciler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Ayrıca özel lise öğrencilerinin matematik başarıları lehine küçük bir etki büyüklüğüne sahip olup özel ve devlet okulları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate high school students' mathematics achievement. Their mathematics achievement was determined by their latest mathematics Grade Point Average (GPA) results that were collected at the end of the first term of 2019-2020 academic year. Level of sources of mathematics self-efficacy, gender and school types were examined to gain information about their mathematics achievement by using descriptive research design. Descriptive statistics were used to analyze students' mathematics achievement in terms of level of sources of mathematics self-efficacy, gender and school types. The participants consisted of 9th, 10th and 11th grade students. A total of 644 students from private and state schools took part in this study. The Turkish version of the sources of mathematics self-efficacy survey developed by Perkmen (2016) was used to measure students' sources of mathematics self-efficacy. It was investigated whether there was a correlation between students' level of sources of mathematics self-efficacy and mathematics achievement or not. The results showed that there was a statistically significant and positive correlation between students' mathematics achievement and mastery experiences, vicarious experience, social persuasion, and psychological states. Also, independent sample t-tests were used to examine gender difference and school types in terms of students' mathematics achievement. There was a statistically significant mean difference between female and male students in favoring of female students' mathematics achievement with a medium effect size. Furthermore, there was a statistically significant mean difference between private and state schools with a small effect size in favoring of private high school students' mathematics achievement.