Bir yıldız alanının sloan fotometrisi ile incelenmesi
Investigation of a star field by means of sloan photometry
- Tez No: 198497
- Danışmanlar: PROF.DR. SALİH KARAALİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZETBİR YILDIZ ALANININ SLOAN FOTOMETRİSİ İLE İNCELENMESİBu çalışmada, merkez koordinatları α = 12h 00m 00s, δ= 65o 24â² 00â³; l = 131o.38,b = 50o.88 (2000 yılına göre) olan 10 derece karelik bir yıldız alanı Sloan fotometrisi ileg = 21 limit kadire kadar incelenmiş ve Galaksi model parametreleri tayin edilmiştir.(g-r)0 ⤠0.95 renk indeksi aralığındaki yıldızların mutlak kadiri, bu yıldızların (g-r)0 renkindeksi ve δ0.43 morötesi artığı ile hesaplanmış iken (Karaali ve diğ., 2005), (g-r)0 > 0.95aralığındaki yıldızlar için M(g) mutlak kadiri ile (g-r)0, (r-i)0 renk indeksleri arasındakibağıntı (Bilir ve diğ., 2005) kullanılmıştır.Düşey doğrultudaki gözlemsel logaritmik uzay yoğunlukları ile yoğunluk kanunlarınınkarşılaştırılmasında iki ayrı yöntem uygulanmıştır. Birincisi, karşılaştırmanın herpopülasyon ve her mutlak kadir aralığı için ayrı ayrı yapılması prensibine dayanıyor(Karaali ve diğ., 2004). İkinci yöntem ise, literatürde uygulanmakta olan yöntem olupbu yöntemde bütün popülasyonlara ait gözlemsel uzay yoğunlukları toplam yoğunlukkanunları ile karşılaştırılmaktadır. Birinci yöntem, Galaktik model parametrelerininmutlak kadirin bir fonksiyonu olduğu görüşünü (Karaali ve diğ., 2004) doğrulamaktaolup buradaki parametreler ikinci yöntemdeki parametrelerden daha iyidir. Bunun enaçık kanıtı, bu parametrelerin kullanılması ile elde edilen ışıma gücü fonksiyonununHipparcos'a (Jahreiss ve Wielen, 1997) ait ışıma gücü fonksiyonu ile uyum içindeolmasıdır.Metal bolluğu tayini için Karaali ve diğ. (2005) nin formülü kullanılmıştır. Bu alandaelde edilen d[Fe/H]/dz = -0.30 (±0.03) dex/kpc lik metal gradyenti literatürdeki sonuçlarile uyum içinde olup Galaksi diskinin çökerek oluştuğunu gösteriyor.i
Özet (Çeviri)
SUMMARYINVESTIGATION OF A STAR FIELD BY MEANS OF SLOAN PHOTOMETRYIn this work, we estimated the Galactic model parameters by means of the Sloanphotometry of a star-field with coordinates α = 12h 00m 00s, δ= 650 24â² 00â³; l = 131o.38,b = 50o.88 (epoch 2000) and size 10 degree2, down to the limiting magnitude g = 21.The absolute magnitudes for stars with (g-r)0 ⤠0.95 were evaluated by means of their(g-r)0 colour-index and δ0.43 ultraviolet excess (Karaali et al., 2005), whereas for starwith (g-r)0 > 0.95 we used the relation between M(g) absolute magnitude, and (g-r)0, (r-i)0 colour indices (Bilir et al., 2005).The comparison of the vertical observed logarithmic space densities with the densitylaws is carried out by two different procedures. In the first procedure, we compared theobserved data with the density laws for each population and each absolute magnitudeinterval. Whereas the second procedure is the one used in the literature which comparesthe combined observed data with the combined density law. The first procedure showsthat the Galactic model parameters are absolute magnitude dependent, and are betterthan the ones evaluated by the second procedure. The agreement of the luminosityfunction, determined by the Galactic model with the parameters estimated via the firstprocedure, with the Hipparcos? one (Jahreiss & Wielen, 1997) confirms our suggestion.The metal abundances for stars with 5 < M(g) ⤠6 are evaluated by the formula ofKaraali et al. (2005). The metallicity gradient d[Fe/H]/dz = -0.30 (±0.03) dex/kpc whichis in agreement with the ones cited in the literature for the Galactic disk indicates thatthis component formed by dissipative collapse.ii