Relationships between self-compassion, masculine gender role stress and attitudes toward psychological intimate partner violence against women
Öz-şefkat, erkek toplumsal cinsiyet rolü stresi ve kadına karşı psikolojik yakın partner şiddetine yönelik tutumlar arası ilişkiler
  1. Tez No: 692777
  2. Yazar: DERYA KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY SAKALLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tezin amacı, erkek bireylerdeki öz-şefkat, erkek toplumsal cinsiyet rolü stresi (ETCRS) ve yakın ilişkilerde kadına karşı psikolojik şiddete yönelik tutumlar (KPŞT) arasındaki ilişkileri araştırmaktır. Psikolojik yakın partner şiddeti, kadınların maruz kaldığı en yaygın şiddet biçimidir. Ayrıca şiddet uygulayan erkeklerin motivasyonlarını anlamak için tutumların incelenmesinin önemli olduğu bilinmektedir. Kadına yönelik şiddete yönelik olumlu tutumları etkileyen pek çok faktör bulunmaktadır. Ancak, pozitif psikoloji alanında nispeten yeni bir kavram olan öz-şefkat ve saldırganlık ile ilişkili bir yapı olan ETCRS, KPŞT ile ilişkili olarak hiç çalışılmamıştır. Literatür, yüksek ETCRS'li erkeklerin, geleneksel erkekliği tehdit eden durumlarda düşük ETCRS'li erkeklere kıyasla şiddete daha yatkın olduğunu göstermiştir. Bu nedenle, bu tezde amacım, erkeklerin erkekliği tehdit eden koşullarda kadın romantik partnerlerine karşı psikolojik şiddete yönelik tutumlarını ETCRS düzeyleri ile ilişki içinde incelemektir. Bu amaç doğrultusunda 404 erkek katılımcı Öz-Şefkat, ETCRS ve Romantik İlişkide KPŞT Ölçeği'ndeki soruları yanıtlamıştır. Sonuçlar, öz-şefkatin hem ETCRS hem de pozitif KPŞT ile negatif ilişkili olduğunu göstermiştir. ETCRS'nin pozitif KPŞT'yi pozitif olarak öngördüğü de gösterilmiştir. Ayrıca, öz-şefkat ile KPŞT arasındaki ilişkide ETCRS'nin aracı rolü sunulmuştur. Son olarak, öz-şefkatin ETCRS'yi azaltmadaki yararlı etkileri göz önüne alındığında, öz-şefkat düzeylerinin artırılması amacıyla gelecekteki müdahale çalışmaları için bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this dissertation is to explore the relationships between men's self-compassion, masculine gender role stress (MGRS), and attitudes toward psychological violence against women (APVAW) in intimate relationships. Psychological intimate partner violence is the most common form of violence that women suffer from. Besides, studying attitudes is crucial to understand the motivations of perpetrators. There are many factors that are related with positive APVAW. However, self-compassion, which is a new concept in positive psychology and MGRS which is a correlated construct with aggression, were never studied in relationship with APVAW. Literature showed that in situations that threaten traditional masculinity, men with high MGRS are more prone to violence compared to men with low MGRS. Hence in current thesis, my aim is to examine men's APVAW in masculinity-threatening conditions in relationship with their MGRS levels. For this purpose, 404 male participants answered the questions in the Self-Compassion Scale, MGRS Scale and APVAW in Intimate Relationships Scale. The results showed that self-compassion was negatively correlated with both MGRS and positive APVAW. Besides, MGRS positively predicted positive APVAW. Further, the mediating role of MGRS in the relationship between self-compassion and APVAW was presented. Lastly, given the beneficial effects of self-compassion to reduce MGRS, some advices for future intervention studies in the aim of increasing self-compassion were also given.