An empirical analysis on trade between Turkey and the United Kingdom under the shadow of Brexit
Brexit'in gölgesinde Türkiye ve Birleşik Krallık arasındaki ticaret üzerine bir ampirik analiz
- Tez No: 692807
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF AKBOSTANCI ÖZKAZANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu tez Türkiye ile Birleşik Krallık (BK) arasındaki ticareti sektörel bir bakış açısıyla ampirik bir çalışma ile ele almaktadır. Aynı zamanda, Brexit'in Türkiye'nin BK ile olan ticaretine etkisini tahmin edilen ekonometrik model ile ölçmeye çalışmaktadır. Yapılan analiz sonucunda, Türkiye'nin ihracat fiyatlarının, BK'nin katma değerinin, Dünya ihracat fiyatlarının ve BK'nin genel ekonomik faaliyetlerinin Türkiye'nin BK'ye yaptığı ihracatının talebini açıklamada daha etkili olduğu tespit edilmiştir. Diğer taraftan, Türkiye'nin ithalat fiyatlarının, katma değerinin ve genel ekonomik faaliyetlerinin BK'den yaptığı ithalatı açıklamadaki en önemli faktörler olduğu görülmüştür. Ayrıca, hem BK tarafından Türkiye'nin ihracatına uygulanan hem de Türkiye tarafından BK'den yapılan ithalata uygulanan tarifelerin ihracat ve ithalat üzerindeki etkisinin sınırlı olduğu ortaya çıkmıştır. Farklı Brexit senaryoları dikkate alındığında, tarımsal sektörlerin temel olarak etkilenen sektörler olduğu bulunmuştur. Alternatif modeler kıyaslandığında Dünya Ticaret Örgütü Modelinin Türkiye'nin BK ile ticareti üzerinde en fazla olumsuz etkiye yol açabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes Turkey-the UK international trade by developing an empirical model from the sectoral point of view. While doing this, the potential impact of alternative Brexit scenarios on the Turkish trade with the UK is attempted to be investigated by using an econometric model that provides a quantitative perspective. It is concluded that Turkish export prices, the UK's value added, world export prices and general economic activity of the UK have more effect on the exports of Turkey to the UK market. On the other hand, Turkish import prices, Turkey's value added and general economic activities of Turkey are the most important factors in explaining Turkish import demand from the UK. Tariffs of the UK applied to Turkish exports and of Turkey applied to UK's exports have a limited influence on the export demand and import demand. Considering the alternative Brexit scenarios, it is found that the agricultural sectors will be affected primarily whereas the WTO Model has the highest negative impact on Turkey's exports to and imports from the UK.