Terörizm ve makroekonomik göstergelerin uluslararası göç üzerine etkileri: Üst orta gelirli ülkeler üzerine panel veri analizi
The effects of terrorism and macroeconomic indicators on international migration: A panel data analysis on upper middle income countries
  1. Tez No: 732442
  2. Yazar: TESLİME YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEYSEL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Economics, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Vatandaşı oldukları ülkede yeterli hayat standartlarını yakalayamayan kişiler uluslararası göçü bir çıkış yolu olarak görmektedirler. Bunun yanında küreselleşme olgusunun da uluslararası göçü artırdığı bilinmektedir. Düşük ücretler, geçimlik ekonomiye sahip olamama, işsizlik, şiddet, çatışma, savaşlar, dini baskılar, azınlık psikolojisi ve zayıf hükümet yapısı nedeniyle birçok insan göç etme arzusu içerisindedir. Bunun yanında yüksek gelir beklentisi, kişisel gelişim ve kariyer imkanlarının fazla olması, aile bütünlüğünün yeniden sağlanması, özgürlük, siyasi özgürlük ve daha güvenli bir yaşam beklentisi gibi olanaklar uluslararası göçün çekici özellikleri arasındadır. Dünya'da son dönemlerde yaşanılan terör saldırıları, iç çatışmalar ve savaşlar, mülteci ve sığınmacı sayısını artırarak göç hareketliliğini artırmıştır. Birleşmiş Milletler'in Uluslararası Göç 2020 Öne Çıkanlar raporunda Türkiye'nin de yer aldığı üst-orta gelir grubunda yer alan ülkelerin uluslararası göç hareketliliğinde önemli yeri olduğu vurgulanmaktadır. Bu yüzden çalışmada uygulama alanı olarak üst-orta gelir grubunda yer alan ve veri temininde sıkıntı yaşanılmayan 55 ülke tercih edilmiştir. Üst-orta gelir grubunda yer alan ülkelerde uluslararası göçün itici ve çekici yönlerinin belirlenmesi ve göç hareketliliği neticesinde yaşanılan sorunlar veya gerçekleşen fırsatların ortaya konulması uluslararası göç kavramının anlaşılması açısından gerekli görülmektedir. İlgili literatürde uluslararası göçü üst-orta gelir grubu öznelinde inceleyen çok az sayıda çalışma bulunması ve ampirik sonuçlarla desteklenen bulgular açısından literatüre katkı sağlayacak olması bu çalışmanın önemini ortaya koymaktadır. Çalışma ile birlikte uluslararası göç hareketliliği ve makroekonomik göstergeler arasında etkileşimin ortaya ampirik bulgularla konulması ve politika karar vericilere göç konusunda izlenecek politikalarda önermelerde bulunmak amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda çalışmada terörizm ve makroekonomik göstergelerin uluslararası net göç üzerine etkileri statik ve dinamik panel veri yöntemleri kullanılarak analiz edilmektedir. Analiz sonucunda uluslararası net göçü terör saldırıları, işsizlik, dış ticaret açıkları ve enflasyon negatif etkilerken, kamu harcamaları, ekonomik büyüme ve uluslararası net göçün bir dönem gecikmesinin pozitif etkilediği bulgularına ulaşılmaktadır. Bu bulguların göz önünde bulundurularak göç politikalarının şekillendirilmesi ekonomik etkinlik açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
People who cannot achieve adequate living standards in their country of citizenship see international migration as a way out. In addition, it is known that the phenomenon of globalization increases international migration. Many people want to migrate because of low wages, the inability to have a subsistence economy, unemployment, violence, conflict, wars, religious oppression, minority psychology and weak government structure. In addition, opportunities such as high income expectations, high personal development and career opportunities, restoring family integrity, freedom, political freedom and a more secure life expectancy are among the attractive features of international migration. The recent terrorist attacks, internal conflicts and wars in the world have increased the migration mobility by increasing the number of refugees and asylum seekers. In the United Nations' International Migration 2020 Highlights report, it is emphasized that countries in the upper-middle income group, including Turkey, have an important place in international migration mobility. For this reason, 55 countries, which are in the upper-middle income group and where there is no problem in providing data, were preferred as the application area in the study. Determining the repulsive and attractive aspects of international migration in the countries in the upper-middle income group and revealing the problems or opportunities experienced as a result of migration mobility are considered necessary in order to understand the concept of international migration. The fact that there are very few studies examining international migration in the upper-middle-income group in the relevant literature and that it will contribute to the literature in terms of findings supported by empirical results reveals the importance of this study. With the study, it is aimed to reveal the interaction between international migration mobility and macroeconomic indicators with empirical findings and to make suggestions to policy decision makers on the policies to be followed on migration. For this purpose, the effects of terrorism and macroeconomic indicators on international net migration are analyzed using static and dynamic panel data methods. As a result of the analysis, it is found that terrorist attacks, unemployment, foreign trade deficits and inflation affect international net migration negatively, while public expenditures, economic growth and international net migration have a positive effect for a period of time. Considering these findings, shaping immigration policies is important in terms of economic efficiency.