Kırılgan 8'li ülkelerinde ikiz açık hipotezinin geçerliliğine ilişkin bir ampirik analiz
On the validity of the twin deficit hypothesis in fragile 8 countries an empirical analysis
  1. Tez No: 906307
  2. Yazar: AYŞE ENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ ÇAĞRI YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
1980'li yıllardan itibaren özellikle Amerika Birleşik Devletleri ve birçok gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkede, bütçe açıklarının artış göstermesi ve bu durumun cari işlemler açıklarıyla eş zamanlı olarak ortaya çıkması, ikiz açık hipotezi olarak adlandırılan bir kavramın gelişmesine yol açmıştır. İkiz açık hipotezi, bütçe açıkları ile cari işlemler dengesi arasında bir ilişki olabileceğini öne sürmektedir. Bir ekonomide aynı anda hem bütçe açığının hem de cari işlemler açığının bulunması, ikiz açık durumu olarak ifade edilmektedir. Geleneksel anlamda bu hipotez, bütçe açıklarının cari işlemler dengesinde bozulmaya neden olabileceğini öne sürer. İkiz açık kavramı, 1980'lerden itibaren ekonomistlerin, politikacıların ve akademisyenlerin dikkatini çeken önemli bir makroekonomik konu haline gelmiştir. Bu çalışmada, kırılgan sekizli ülkelerinde (Brezilya, Endonezya, Güney Afrika, Hindistan, Türkiye, Arjantin, Rusya ve Şili) bütçe açığı ile cari işlemler açığı arasındaki ilişki incelenmek istenmiştir. Ancak Rusya, ilgili verilerin yetersizliği nedeniyle çalışmaya dahil edilememiştir. 2002-2019 yılları arasındaki veriler dikkate alınarak, bu ülkelerde ikiz açık hipotezinin geçerliliği araştırılmıştır. Panel nedensellik testine göre analiz yapılmıştır. Bulgular, cari açıktan bütçe açığına doğru tek yönlü bir nedensellik ilişkisi olduğunu göstermektedir. Başka bir deyişle, cari işlemler açığının bütçe açığını etkilediği, fakat tersi bir ilişkinin olmadığı tespit edilmiştir. Lawrence H. Summers tarafından 1988 yılında ortaya atılan Cari İşlemler Hedeflemesi görüşü, bu bulgularla uyumlu olarak desteklenmiştir. Summers'ın görüşüne göre, cari işlemler dengesi hükümetlerin ekonomik politikalarıyla hedef alınmalı ve bütçe açıkları üzerinde doğrudan bir etkisi olabileceği düşünülmelidir. Bu sonuçlar, özellikle kırılgan ekonomilerde cari işlemler açığının, bütçe açığı üzerinde daha güçlü bir etkiye sahip olduğunu ve bu ülkelerin dış ticaret ve finansman politikalarını gözden geçirmeleri gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the 1980s, particularly in the United States and numerous developed and emerging economies, the simultaneous occurrence of rising budget deficits and current account deficits has led to the development of the“twin deficits hypothesis.”This hypothesis suggests a potential relationship between budget deficits and the balance of current accounts. When both a budget deficit and a current account deficit occur in an economy, it is referred to as a twin deficit situation. In its traditional sense, the hypothesis implies that budget deficits may lead to a deterioration in the current account balance. Essentially, budget and current account deficits tend to move in the same direction or emerge simultaneously. The concept of twin deficits has become an important macroeconomic issue that has attracted the attention of economists, politicians and academics since the 1980s. In this study, it was aimed to examine the relationship between the budget deficit and the current account deficit in the fragile eight countries (Brazil, Indonesia, South Africa, India, Turkey, Argentina, Russia and Chile). However, Russia could not be included in the study due to lack of relevant data. By analyzing data from 2002 to 2019, the study examines the validity of the twin deficits hypothesis in these economies. Analysis was performed according to the panel causality test. The findings reveal a unidirectional causal relationship from the current account deficit to the budget deficit. These results align with the Current Account Targeting view, first proposed by Lawrence H. Summers in 1988, which suggests that governments should prioritize targeting the current account balance in their economic policies, as it could have a direct effect on budget deficits. The findings indicate that, particularly in fragile economies, the current account deficit exerts a stronger influence on budget deficits, highlighting the need for these countries to reassess their trade and financing policies.