Mapping non-places through user-generated data: The case of Ankara
Kullanıcı tarafından üretilen veriyi kullanarak yok-yerleri haritalamak: Ankara örneği
  1. Tez No: 692814
  2. Yazar: MELEK DEMİRÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELA ALANYALI ARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bir fenomen olarak“yer”mimarlıktan başlayıp coğrafya ve antropolojiye kadar birçok araştırma alanında uzun zamandır oldukça tartışmalı bir konu olmuştur ve olmaya devam etmektedir. Son yıllarda, insanlar ulaşım olanakları ve dijital teknolojideki gelişmeler sonucu hızlı ve homojenleşmiş bir dünyada yaşamaktadır. Bu sebeple, buna paralel olarak mekân algısı ve deneyimi de bu gelişmelerle birlikte zamanla değişmektedir. Başka bir ifadeyle,“yer”kavramı insan ve deneyimi ile oldukça bağlantılı olduğu için, gelişen teknolojiyle değişen insan hayatıyla birlikte yer kavramı da sürekli bir değişim içindedir. Aynı doğrultuda, günümüze ait bir yer kavramının ortaya çıkması kaçınılmaz olduğu gibi, yer olgusunu kavramak da zorlaşmıştır. Yer kavramının insan algısı ve deneyimiyle birlikte öznel olduğu düşünülürse, günümüze ait yer kavramını kullanıcıların bakış açısı üzerinden tanımlamak açıklayıcı olabilmektedir. Dijital teknoloji büyük veri ile fazla miktarda bilgiye hızlı erişim sağlamaya imkan tanırken, mekanlar hakkındaki kullanıcı deneyimleri ve algısını değerlendirmek için kullanıcı tarafından üretilmiş veriye ulaşmak kolaylaşmıştır. Konum tabanlı sosyal medya platformlarının yaygınlaşması da günümüze ait yer kavramını anlamak için veri toplama ve kullanışlı hale getirme sürecine katkıda bulunmaktadır. Bu çalışmanın alandaki araştırmalara katkısı, halka açık olarak paylaşılan fotoğraf ve yorum verileriyle insanların deneyim ve algılarını ortaya çıkaran bir yöntem sunmasıdır. Bu çalışmada, yok-yerlerin yerlere, yerlerin de yok yerlere dönüşebildiği ve yok-yer tipolojilerin yok-yerlerin tüm özelliklerini aynı derecede sergileyip sergilemediği incelenmiştir. Bu tezde, bir eylem ve araç olarak haritalama yöntemiyle ortaya koymak ve internet verisi yardımıyla analiz etmek üzere Fransız antropolog Marc Augé tarafından günümüze ait yer kavramı olarak öne sürülen yok-yerler ele alınmış ve bu çerçevede örnek mekânlar seçilmiştir. Ankara şehrinden seçilen bu örnekler, alışveriş merkezleri olarak Ankamall ve Kentpark, tema parkları olarak Ankapark ve Altınpark, otel zincirleri olarak JW Marriott ve Sheraton, tren istasyonları olarak Ankara YHT Garı ve Ankara Garı, havaalanı olarak Esenboğa Havaalanı, metro istasyonu olarak Kızılay ve Ulus ve otobüs terminali olarak AŞTİ'dir.
Özet (Çeviri)
“Place”as a phenomenon has been a long-debated topic in many research areas, from architecture to geography as well as in anthropology. In recent decades, people have lived in a fast-paced and homogenized world where change is constant as a result of advances in digital technology. In parallel to that, the perception and the experience of place is changing through time along with these advances. In other words, since the notion of“place”is highly related with people and their experiences, it is also in constant change with the developing technology and changing conditions in everyday life of people. In that vein, the emergence of contemporary place notions in present-time becomes inevitable while it becomes more difficult to grasp the phenomenon of place. As the notion of place is an individual phenomenon, depending on people's experience and perception, describing and understanding contemporary place through its users' point of view can be remedial in explaining the notion of place. While digital technology also provides quick access to large amounts of information about places with big data, it is easier to collect and extract user-generated data which give clues about experiences and perceptions of the users of places. The proliferation of location-based social media platforms also contributes to the process of gathering and utilizing data to understand the contemporary place notion. The contribution of this study to the research in the field is that it introduces a methodology to reveal people's experience and perception with publicly available photo and review data of non-places. In this study how non-places can turn into places (and vice versa) and whether non-place typologies exhibit all characteristics of non-places to the same degree or not is examined. Non-places, introduced as contemporary places by French Anthropologist Marc Augé are analyzed in this thesis via mapping as an act and as a tool with the help of web data. The selected cases from the city of Ankara are Ankamall and Kentpark as shopping malls, Ankapark and Altınpark as theme parks, JW Marriott and Sheraton as hotel chains, Ankara High-Speed Train Station and Ankara Train Station as train stations, Esenboğa Airport as airport, Kızılay and Ulus Stations as metro stations and AŞTİ as a bus terminal.