Türk ve İngiliz hukuku'nda aile hukukundan kaynaklanan uyuşmazlıklarda eşlere uygulanan geçici hukukî koruma önlemleri
Interim remedies applied to spouses in turkish and English law in disputes arising from family law
- Tez No: 692815
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR BOLAYIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Hukukî korumaya ihtiyaç duyan kişi, hakkını dava yoluyla talep edecektir. Dava sürecinin tamamlanabilmesi için çeşitli usûlî işlemlerin yapılması; ilgili işlemlerin gerçekleştirilebilmesi için ise belirli bir süre gerekmektedir. Bu sürede mahkemelerden, tarafların hak kaybına uğramamaları için çeşitli geçici hukukî koruma önlemleri talep edilebilecektir. Geçici hukukî koruma önlemleri sayesinde, etkin bir hukukî koruma sağlanmaktadır. Toplumun temeli olarak kabul edilen aile için ise, ortaya çıkan uyuşmazlıkların çözümü için geçecek sürede eşlerin korunması özel bir önem arz etmektedir. Dolayısıyla, yargılama sonuçlanıncaya kadar, eşler için bozulan düzenin yerine yeni bir düzen kurulmasının hayatî önem taşıdığı aile hukukunda da, çeşitli geçici hukukî koruma önlemleri mevcuttur. Söz konusu çalışma, Türk ve İngiliz Hukuku'nda, aile hukukundan kaynaklanan uyuşmazlıklarda eşlere uygulanabilecek geçici hukukî koruma önlemlerini, iki hukuk sisteminde de önlemlerin düzenlenme şekli, sorunlara getirdiği çözümleri, bu çözümlerin ortaya çıkardığı sonuçları ortak ve farklı özellikleriyle birlikte açıklamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
A person who is in need of legal protection will claim his/her right via litigation. Various procedural actions must be taken in order to conclude the litigation process; and a specific period of time is required for the performance of the related actions. During this process, parties may request various temporary legal protection measures from court in order to avoid any loss of right. Thanks to temporary legal protection measures, an efficient legal protection is ensured. With respect to the family which is considered as basic unit of the society, it becomes more of an issue to protect the spouses during the period of settlement of the disputes. Therefore, there are some temporary protection measures in family law where it is of vital importance to establish a new order for the spouses until the conclusion of the litigation process. In this study, we tried to explain temporary legal protection measures for the spouses in disputes arising from family law in Turkish and English Laws, types of regulation of such measures in both legal systems, solutions for the arising problems and the outcomes of such solutions with common and different features.