Elektronik sözleşmelerin kurulması ve geçerliliği
Establishment and validity of electronic contracts
- Tez No: 692816
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma, teknolojinin hızlıca gelişmesi beraberinde ticari faaliyetlerin elektronik ortamda, elektronik iletişim araçları aracılığıyla gerçekleştirilmesini beraberinde getirmektedir. Bilişim teknolojilerindeki değişim ve gelişim ile elektronik sözleşmeler, sosyal, ticari ve ekonomik hayatın içerisinde eskisinden daha aktif olarak yer almaktadır. Bu nedenle ticari ve ekonomik faaliyetlerin vazgeçilmez unsuru haline gelen elektronik sözleşmelerin hukuksal boyutta düzenlenmesi gerekliliği doğmuştur. Elektronik sözleşmeler esasen ayrı bir sözleşme tipi değil, sözleşmenin kurulmasının elektronik ortamda gerçekleştiği sözleşmelerdir. Bu çalışmada elektronik sözleşmelerin kurulması ve geçerliliği ele alınmıştır. İlk olarak elektronik sözleşme kavramı; tanımlanması, hukuki niteliği ve türleri ile anlatılmış, sonrasında elektronik sözleşmelerin kurulmasında kullanılan araçlar ve yöneltilen irade beyanları detaylıca ele alınmış, ardından elektronik sözleşmelerin geçerlilik şartları, elektronik imza ve elektronik sözleşmelerde ispat unsuru incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the rapid development of technology brings with it the realization of commercial activities in electronic environment, through electronic communication tools. With the change and development in information technologies, electronic contracts are more actively involved in social, commercial and economic life than before. For this reason, it has become necessary to regulate electronic contracts, which have become an indispensable element of commercial and economic activities, in a legal dimension. Electronic contracts are not a separate contract type, but are contracts where the establishment of the contract takes place electronically. In this study, the establishment and validity of electronic contracts are discussed. First, the concept of electronic contract; definition, legal nature and types are explained, then the tools used in the establishment of electronic contracts and the declarations of will are discussed in detail, then the validity conditions of electronic contracts, electronic signature and the element of proof in electronic contracts are examined.