Çocuk destek merkezinde kalan cinsel istismar mağduru kız çocuklarının sosyo-demografik analizi
Socio-demographic analysis of girls in the 11-18 age group, who are the victims of sexual abuse staying at the child support center
- Tez No: 692880
- Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZE HİKMET SEVİL ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Adli Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, cinsel istismara maruz kalarak Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından korunma ve bakım altına alınmış kız çocuklarının sosyo-demografik analizi yapılarak çevresel risk faktörlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla İstanbul ilinde bulunan 7 Çocuk Destek Merkezi'nden cinsel istismar mağduru çocukların yoğun olarak kaldığı 4 merkez seçilerek toplam 60 cinsel istismar mağduru kız çocuğunun dosya bilgileri ışığında Demografik Analiz Formu kullanılarak veriler elde edilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı ile elde edilen bulguların çözümlenmesi için SPSS 26.0 versiyonu kullanılmıştır. Verilerin analizi için betimleyici istatistikler kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, cinsel istismar mağduru çocukların eğitim seviyelerinin düşük olduğu, eğitime devam etme konusunda zorluk çektikleri, kendine zarar verme ve intihar düşüncelerinin bulunduğu verilerine ulaşılmıştır. Ebeveynlerin özelliklerine bakıldığında ise sosyal-kültürel-ekonomik özellikleri açısından elde edilen verilere bakıldığında, cinsel istismar mağduru çocukların anne babalarının eğitim seviyesinin düşük olduğu, ailede alkol ve madde gibi zararlı alışkanlıkların bulunduğu, anne babanın birlikteliğinin az olduğu, boşanmış ailelerde özellikle annenin ikinci bir evlilik yapmasının ilk evlilikten olan çocuğun istismar riskini artırdığı bulguları ele alınarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine environmental risk factors by making socio-demographic analysis of girls who were exposed to sexual abuse and taken under protection and care by the Ministry of Family, Labor and Social Services. For this purpose, 4 centers were selected from 7 Child Support Centers in Istanbul, where children who are victims of sexual abuse, and data were obtained using the Demographic Analysis Form in the light of the file information of a total of 60 girls victims of sexual abuse. SPSS 26.0 version was used to analyze the findings obtained with the data collection tool in the study. Descriptive statistics were used for the analysis of the data. According to the findings of the study, it was found that children who were victims of sexual abuse had low educational levels, had difficulties in continuing their education, and had thoughts of self-harm and suicide. Considering the characteristics of the parents, when looking at the data obtained in terms of their social-cultural-economic characteristics, it is observed that the parents of children who are victims of sexual abuse have a low education level, there are harmful habits such as alcohol and substance in the family, the parents are less together, especially the mother's second marriage in divorced families. The findings that the child from first marriage increased the risk of abuse were analysed and discussed.